To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

Operacja Żagle Gdyni

 

   Operacja Żagle Gdyni – impreza długo wyczekiwana i równie długo przygotowywana. Wszakże miała upamiętnić 40 rocznicę pierwszego zlotu żaglowców (Operacja Żagiel’74). Wszyscy pasjonaci żeglarstwa emocjonowali się na samą myśl o możliwości ponownego spotkania, rozmów, zabawy ale przede wszystkim chłonięcia tej niezwykłej atmosfery. Niejako na drugim biegunie znaleźli się organizatorzy, na barkach których spoczęła ogromna odpowiedzialność. Oczekiwania i nadzieje tylu osób nie mogły przecież zostać zawiedzione. Czy sztuka ta udała się organizatorom? Czy uczestnicy będą wspominać te kilka sierpniowych dni jako wielkie, żeglarskie święto?


Parada Operacja Żagle Gdyni

   Impreza została w tym roku zaplanowana na 15-18 sierpnia. Dla uczestników to zaledwie kilka dni, ale za to dla organizatorów wydawało się to wiecznością. Nie da się ukryć, że Operacja Żagle Gdyni miała dostarczyć wiele atrakcji. Jakich? Wizyta dwóch największych żaglowców, pierwsza wizyta żaglowca z Portugalii w naszym kraju i oczywiście flota zasłużonych jednostek, które brały udział w Operacji Żagiel z 1974 roku – tak miała wyglądać główna oś całej imprezy.


   Początek


   Czterodniowe święto rozpoczęło się od mocnego akcentu. Oto jednostki uczestniczące w historycznej Operacji Żagiel zacumowały w porcie. Aż 7 ogromnych żaglowców biorących udział w operacji sprzed 40 lat! Ważnym wydarzeniem stało się także przybycie portugalskiego żaglowca „Santa Maria Manuela”. Jak podkreślaliśmy wcześniej jednostka ta po raz pierwszy zawitała na wodach Bałtyku.
Uroczyste rozpoczęcie imprezy nastąpiło 15 sierpnia o godzinie 14 przy „Darze Młodzieży” przy udziale władz miasta. Ważnym punktem ceremonii było odsłonięcie tablicy Kapitana Jurkiewicza. Jest to postać znana i bardzo zasłużona. To pod jego dowództwem „Dar Pomorza” mógł celebrować brawurowe zwycięstwo w Operacji Żagiel w 1972 roku. Warto wspomnieć, że dzięki temu zwycięstwu już 2 lata później regaty te zostały zorganizowane za „żelazną kurtyną”. W uroczystości rozpoczęcia udział wzięła rodzina Kapitana oraz pięciu marynarzy, którzy służyli z nim na „Darze Pomorza”.
Po uroczystym rozpoczęciu nastąpiła muzyczna uczta w rytmie szant. Prawdziwą gratką dla uczestników tego święta stała się także możliwość zwiedzania poszczególnych jednostek w tym łodzi podwodnej ORP „Kondor”.

Operacja Żagle Gdyni 2014
   Dzień drugi


   Dzień drugi przywitał uczestników bardzo zmienną pogodą. Nie zniechęciło to jednak zarówno miłośników żeglarstwa jak i turystów przebywających Gdyni do celebrowania tego wielkiego wydarzenia. Oczywiście magnesem były także liczne atrakcje jak na przykład możliwość zdobycia pamiątkowych pieczęci na specjalnych kartach.
Ale punktem kulminacyjnym drugiego dnia stała się Wielka Parada Załóg, która przeszła ulicami miasta. Tego typu wydarzenie po raz ostatni odbyło się w Gdyni 3 lata temu podczas The Culture 2011 Tall Ships Regatta. Śpiewy, wiwaty, latynoskie tańce a na końcu wręczenie specjalnych nagród na przygotowanej wcześniej scenie. Warto dodać, że udział w paradzie wzięły załogi wszystkich żaglowców. W sobotnie popołudnie była tam też załoga „Generała Zaruskiego”, którego oficjalne przybycie zaplanowane zostało na...niedzielę.
Słów kilka warto poświęcić wspomnianym wcześniej nagrodom. Specjalnie przygotowane puchary zostały wręczone w następujących kategoriach:
- Najstarszy Uczestnik Zlotu – Gerard Trinks („Greif”), ur. 1923 r.,
- Najmłodszy Uczestnik Zlotu – David Seifert („Seute Deern”), ur. 2002 r.,
- Mistrz Mil – „Santa Maria Manuela”, jednostka pokonała najdłuższy dystans płynąc na tegoroczny zlot (2533 km),
- najbardziej rozśpiewana Załoga – tą nagrodę otrzymały ex aequo „Falken” oraz „Tre Kronor af Stockholm”,
- najbardziej radosna Załoga – „Fryderyk Chopin”,
- Mistrz Stylu – „Kruzenshtern”.
Wspominając sobotnią część imprezy warto także wspomnieć o otwarciu wystawy „Polacy na Hornie”. Otwarcie wystawy miało miejsce w samo południe na pokładzie „Daru Pomorza”. Wystawa ma upamiętniać wszystkie obejścia przylądka Horn oraz przede wszystkim załogi, które w nich uczestniczyły. Wystawa składa się z 14 plansz będących swoistym hołdem dla tych  załóg. W Gdyni będzie można ją podziwiać do końca sierpnia. W kolejnych miesiącach odwiedzi miasta takie jak Bydgoszcz, Warszawa, Poznań, Wrocław oraz Szczecin.

Operation Gdynia Sails
   Dzień trzeci


   Podczas trzeciego dnia imprezy nie mogło zabraknąć kolejnych atrakcji. Na szczególną uwagę zasługuje „Czytanie na pokładzie”. Niezwykle szlachetna akcja, która odbyła się na pokładzie „Daru Pomorza”. Cykl ten rozpoczął się 17 maja tego roku w Szczecinie. Pierwsze „Czytanie...” odbyło się na pokładzie Kapitana Głowackiego. Akcja ta jest projektem Stowarzyszenia Jacht Klub Centralnego Ośrodka Żeglarstwa im. Kazimierza „Kuby” Jaworskiego. „Czytanie na pokładzie” odbyło się w trakcie zwiedzania „Daru Pomorza”. Warto podkreślić, że udział w akcji wzięli znani aktorzy – Bogdan Smagacki oraz Mariusz Bonaszewski (zdjęcia). Imprezę prowadziła Mira Urbaniak.
Godziny wieczorne upłynęły oczywiście na zabawie w rytm dźwięków muzyki. Koncert chóru „Zawisza Czarny”, który odbył się na pokładzie „Zawiszy Czarnego”, a także występ zespołu „Dick4Dick” na pokładzie „Generała Zaruskiego, były największymi atrakcjami wieczoru. Wisienką na torcie okazał się perfekcyjnie przygotowany i przeprowadzony pokaz sztucznych ogni.
Ostatni dzień
Poniedziałek 18 sierpnia był z pewnością najmniej przyjemnym momentem. A to ze względu na zakończenie imprezy. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy i tak też musiało stać się w przypadku Operacji Żagle Gdyni. Punktem kulminacyjnym ostatniego dnia była wielka parada, do której zaproszono wszystkich właścicieli jednostek pływających. Jednostki uformowały szyk na wysokości sopockiego mola. Następnie przemieszczały się w odległości 600-700 m. od lądu kierując się ku Gdyni. Mieszkańcy i turyści mogli obserwować to niezwykłe wydarzenie z Orłowa, Bulwaru Nadmorskiego a także Południowego Mola. Wielką paradę rozpoczął „Kapitan Poinc” a tuż za nim ustawiła się w szyku ORP „Iskra”. Kolejne jednostki płynęły według zasady większa i mniejsza na przemian. Ostatnie miejsce w szyku zajęła, tradycyjnie już, jednostka, na którą wszyscy czekali najbardziej a więc „Dar Młodzieży”.

Operation Gdynia Sails 2014

   Podsumowanie


   Operacja Żagle Gdyni okazała się wielkim sukcesem. Zainteresowanie z pewnością przerosło oczekiwania organizatorów. Na zlot przypłynęło aż 25 jednostek z 6 państw. Liczebność wszystkich załóg wyniosła około 1300 marynarzy. Ale Operacja to nie tylko żeglarze lecz także widzowie i turyści. Poniedziałkową paradę, według szacunkowych danych, mogło oglądać nawet kilkaset tysięcy osób. W trakcie 4 dni imprezy żaglowce obejrzało blisko 1,9 miliona osób. Jak podają organizatorzy ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także specjalnie przygotowane karty, na których można było zbierać pieczątki z poszczególnych jednostek. Doszło nawet do sytuacji, gdy na pokładzie jednostki „Fankel” zepsuł się stempel a na kilku innych po prostu zabrakło tuszu. To tylko pokazuje, że Operacja Żagle Gdyni była wielkim świętem nie tylko dla pasjonatów żeglarstwa, ale także dla odwiedzających miasto turystów.
Warto także zwrócić uwagę na bezpieczeństwo podczas imprezy oraz doskonałą organizację. Bez dwóch zdań należy przyklasnąć osobom, które podkreślają wielkie zaangażowanie i profesjonalizm ze strony władz miasta. Z pewnością 40 rocznica Operacji Żagiel doczekała się godnej oprawy...

Operacja Żagle Gdyni 2014