To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

Spis treści

Operacja Żagle Gdyni 2014

 

   Z pewnością rok 2014 będzie dla Gdyni niezwykle wyjątkowym. Już w sierpniu miasto zorganizuje wielki zlot żaglowców, który ma przede wszystkim upamiętniać 40 rocznicę pierwszego zlotu z 1974 roku. Warto wspomnieć, że zlot ten był pokłosiem ogromnego sukcesu polskiej jednostki „Daru Pomorza”, która wygrała regaty organizowane w 1972 roku. Po minięciu linii mety nieopodal duńskiego przylądka Skagen na pokładzie „Daru Pomorza” zapanowała niemalże euforia. Wiadomo było bowiem, że wygrana w regatach pozwala tak naprawdę na zgarnięcie wszystkich nagród. A jedną z nich była możliwość organizacji kolejnych regat. Trzeba dodać, że takie właśnie rozstrzygnięcie zawodów było ogromnym zaskoczeniem dla wszystkich. Wygrała bowiem jednostka, która brała udział w zawodach dopiero po raz pierwszy. Ale jeszcze bardziej szokujący wydawał się fakt, że zwycięzca pochodził z kraju położonego za tzw. „żelazną kurtynę”.

The Tall Ships Races Baltic 2009

Tall Ships Races Gdynia 2009 - Parada żaglowców.

    I w tym momencie zaczęły się problemy nie tyle dla osób przyznających nagrody ale dla przyszłego organizatora. Otóż bowiem okazało się, że infrastruktura, w tym także tzw. Molo Południowe, są w stanie co najmniej niezadowalającym. Infrastruktura nie obejmowała nie tylko mariny ale także żadnych zabudowań. Oczywiście organizatorom nie brakowało zapału do pracy ale problemem był bardzo szybko uciekający czas. Niestety nie udało się w 100% zrealizować zamierzonego planu Budowa restauracji „Róża Wiatrów” nie została dokończona. To jednak zeszło na odległy plan kiedy w porcie pojawiły się kolejne jednostki. Widok był naprawdę wzruszający. I miał też niezwykłą wymowę. Oto burta w burtę stały żaglowce z Państw, które nawet nie utrzymywały stosunków dyplomatycznych z naszym krajem. Te kraje były po drugiej stronie „żelaznej kurtyny”.
A jak będzie wyglądał tegoroczny zlot? Jak udało się dowiedzieć weźmie w nim udział co najmniej 8 największych żaglowców jak również mniejsze „oldtimery”. W sumie zapowiadanych jest kilkadziesiąt jednostek. W chwili obecnej trwają rozmowy z poszczególnymi załogami ale organizatorzy wierzą, że na regatach pojawią się najpiękniejsze i największe żaglowce, które zmieszczą się w Basenie Prezydenta. Organizatorzy zadbali również o to aby termin organizacji regat nie kolidował z planami poszczególnych załóg.
Z informacji potwierdzonych można przekazać, że na zlocie z pewnością pojawi się „STS Dar Młodzieży” oraz „STS Fryderyk Chopin”. Niestety zagraniczni armatorzy nie chcą pojawić się dla samej idei i żądają pieniędzy. Jakie kwoty wchodzą w grę – tego nie wiadomo. Jest to owiane tajemnicą handlową. Z nieoficjalnych źródeł można dowiedzieć się, że stawki wahają się w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych.