To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

The Tall Ships Races 2013

 

 The Tall Ships Races 2013 Aarhus, Denmark - Thurs 4 - Sun 7 July
Race One
Helsinki, Finland - Wed 17 - Sat 20 July
Cruise-in-Company
Riga, Latvia - Thurs 25 - Sun 28 July
Race Two
Szczecin, Poland - Sat 3 - Tues 6 August

   Dla fanów żeglarstwa impreza The Tall Ships Races to prawdziwa gratka. Oficjalnie potwierdzona została informacja o tym, że w 2013 roku cały zastęp jednostek wraz z licznymi załogami przybędzie do Szczecina. A za nimi przyjadą także z całą pewnością liczne rzesze fanów żeglarstwa.
Bardzo dobrze pamiętamy jeszcze finał regat z 2007 roku, który również odbył się w Szczecinie. Już same liczby i statystyki są imponujące. Począwszy od 95 żaglowców i jachtów  jakie przybyły do Szczecina po liczbę 15 milionów osób, które śledziły przebieg imprezy za pośrednictwem Internetu.
Zapewne to właśnie świetna organizacja zawodów w 2007 roku przyczyniła się do tego, że w tak krótkim odstępie czasu po raz kolejny Szczecin otrzymał możliwość organizacji imprezy. Informacja jest w 100% pewna a to dlatego, że podpisana została już umowa.
   Tak więc Szczecin czekają wielkie przygotowania. Bo nie da się ukryć, że tak wielka impreza wymaga wręcz idealnego zaplanowania. Aby finał odbył się i był pamiętany przez kolejne lata tysiące ludzi musi włożyć ogromny wysiłek w przygotowanie zaplecza i samego miasta do tej „żeglarskiej uroczystości”.
Dosyć istotną informacją, która z pewnością bardzo ciekawi wszystkich fanów żeglarstwa a także samej imprezy jest to kto pojawi się w 2013 roku w szczecinie?
Już teraz wiadomo, że pod względem liczby jednostek, które wezmą udział w imprezie The Tall Ships Races 2013 przebiją imprezę z 2007 roku.
Na liście zgłoszeniowej znajduje się już 120 załóg co wygląda naprawdę imponująco. A już tylko ich krótki przegląd robi wrażenie. Rosyjski Mir, holenderska Golden Beauty 1926, Joanna Saturna ze Szwecji czy też Black Diamond of Durham znają chyba wszyscy a przynajmniej znaczna większość fanów żeglarstwa.
Jeżeli chodzi o Polskie jednostki to lista uczestników wręcz rzuca na kolana. Wymienić zatem należy - Dar Młodzieży, ORP Iskra, Pogoria, Fryderyk Chopin, Kapitan Borchardt czy też Zawisza Czarny.

 The Tall Ships Races 2013

 

   Oczywiście The Tall Ships Races to nie tylko regaty chociaż żeglarstwo jest podczas tej imprezy dominującym tematem. Oprócz tego w Szczecinie w dniach 3-6 sierpnia 2013 roku odbędzie się także szereg imprez towarzyszących w tym trzy duże koncerty wielkich gwiazd. Niestety póki co bliższe szczegóły nie są znane. Ale z całą pewnością już niedługo dowiemy się kto zagra na wielkich koncertach plenerowych.
Organizatorzy przewidują i liczą na obecność 2,5 mln fanów żeglarstwa. To liczba wprost imponująca. I z całą pewnością liczba odwiedzających imprezę przebije statystyki z 2007 roku. Pięknym zwieńczeniem całej imprezy ma być pokaz fajerwerków.
The Tall Ships Races 2013 już teraz zapowiada się bardzo okazale. W pierwszej kolejności będzie to jednak wielkie święto dla wszystkich żeglarzy a także dla osób, które żeglarstwem się pasjonują. To także piękna promocja tej dyscypliny i, powiedzmy sobie szczerze, pasji wśród osób, które wcześniej nie miały z nią styczności.