To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

The Tall Ships Races 2009

 

   The Tall Ships Races Baltic 2009 -  Gdynia 2 - 5 lipca.

   Operacja Żagiel jak dawniej określano The Tall Ships Races odbywa się już od 1938 roku. Wtedy to właśnie, w Sztokholmie, zorganizowano pierwsze tego typu regaty. Od tego czasu odbywają się one, z przerwami, dosyć regularnie. Od kilkunastu już lat da się zauważyć rosnące zaangażowanie Polski w organizację tej imprezy. Regaty największą popularnością cieszą się wśród krajów nadbałtyckich a więc także i Polski. W 2009 roku w dniach 2-5 lipca po raz kolejny ten swoisty żeglarski festiwal odbył się w Polsce a dokładnie w Gdyni.

   Warto zauważyć, że nie są to typowe regaty. Jest to przede wszystkim wielkie święto obejmujące ludzi także nie związanych na co dzień z żeglarstwem. Bo oprócz regat wydarzeniu temu towarzyszą także liczne imprezy okolicznościowe. Główną ideą wcześniejszych regat oraz także The Tall Ships' Races 2009 ma być wychowanie dzieci i młodzieży na pokładach wielkich żaglowców. Nie da się ukryć, że to wielka szkoła przetrwania i wyzwanie. A jego głównym celem jest kształtowanie młodych charakterów. W dniach 2-5 lipca 2009 roku dominowało tylko jedno hasło: „Gdynia żeglarską stolicą Polski”. W regatach wystartowało 105 jednostek. Start odbył się 5 lipca w Gdyni a zakończenie wyścigu miało miejsce 3 sierpnia w Kłajpedzie na Litwie. Honorowym gościem parady żaglowców był, obchodzący akurat setne urodziny, Dar Pomorza.

The Tall Ships Races Baltic 2009 The Tall Ships Races Baltic 2009
The Tall Ships Races Gdynia 2009 Tall Ships Races Baltic 2009


   Zlot podzielony był niejako na dwie części, etapy regatowe (Race 1 i Race 2), które przedzielone były etapem „towarzyskim”. Podczas tego etapu jednostki mogły wymieniać się ze sobą częścią załogi. To tylko podkreślało i potęgowało atmosferę pikniku i wielkiego, żeglarskiego święta. Szczególnie etapy towarzyskie czyli tzw. „Cruise Company” były genialną okazją do poznania nowych ludzi i wymiany doświadczeń. Wyścigi odbywały się w czterech klasach a zwycięzcą regat został, po raz kolejny już, Norweg Glossary LinkChristian Radich. Te kilka dni Operacji Żagiel tylko rozbudziło apetyty amatorów żeglarstwa oraz ludzi całkiem postronnych, którzy mieli okazję uczestniczyć w tym święcie. Kolejny raz regaty zawitają do naszego kraju już w 2013 roku a miejscem organizacji imprezy będzie Szczecin.