To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

The Tall Ships Races

 

   Żeglarstwo staje się w naszym kraju coraz bardziej popularnym sportem ale także pasją. A może przede wszystkim pasją. Bo żeglarstwo to w pewnym sensie sposób na życie a dla wielu sens życia. Co ważne dotyczy to nie tylko osób mieszkających na Pomorzu a więc w bezpośrednim sąsiedztwie wody. Ludzie z głębi kraju również coraz chętniej poświęcają swój wolny czas na żeglowanie.
   To właśnie dla nich imprezy takie jak The Tall Ships' Races 2009 są wielkim wydarzeniem. Te kilka dni, podczas których mają okazję zobaczyć ale i także uczestniczyć w swoistej paradzie żaglowców, sprawiają, że ich pasja jeszcze bardziej pogłębia się. To żeglarskie święto jest idealna okazją to pogłębienia swojej wiedzy z zakresu tematyki żeglarstwa. Bo hobby to także a może przede wszystkim zdobywanie wiedzy na dany temat.
   A imprezy typu The Tall Ships' Races 2009 czy The Culture 2011 Tall Ships Regatta są idealną okazją do tego aby zdobyć nie tylko nowe umiejętności ale też fachową wiedzę. Tak więc dla wszystkich zainteresowanych tą tematyką zloty żeglarskie powinny być punktem obowiązkowym ich programu.

The Tall Ships Races 2009

 

   The Tall Ships Races Baltic 2009 -  Gdynia 2 - 5 lipca.

   Operacja Żagiel jak dawniej określano The Tall Ships Races odbywa się już od 1938 roku. Wtedy to właśnie, w Sztokholmie, zorganizowano pierwsze tego typu regaty. Od tego czasu odbywają się one, z przerwami, dosyć regularnie. Od kilkunastu już lat da się zauważyć rosnące zaangażowanie Polski w organizację tej imprezy. Regaty największą popularnością cieszą się wśród krajów nadbałtyckich a więc także i Polski. W 2009 roku w dniach 2-5 lipca po raz kolejny ten swoisty żeglarski festiwal odbył się w Polsce a dokładnie w Gdyni.

Przebudowa Nabrzeża Pomorskiego

 

   Przebudowę usypanego przed wojną nabrzeża Pomorskiego przy Skwerze Kościuszki rozpoczęto we wrześniu 2008 r. Z nabrzeża przy basenie Prezydenta zniknęły prowizoryczne budki i namioty.
Stragany i budki z pamiątkami oraz małą gastronomią stały przy nabrzeżu od 1992 r. - wtedy Gdynia organizowała finał regat The Cutty Sark Tall Ships' Races. Cumujące ORP "Błyskawica" i "Dar Pomorza" oraz statki białej floty i "Glossary LinkDar Młodzieży" opuściły swoje stanowiska. "Błyskawica" chwilowo cumuje w porcie wojennym na Oksywiu, "Dar Pomorza" przy nabrzeżu na terenie Dalmoru.

Kurs na Gdynię

 

The Tall Ships Races 2009 Największe żaglowce Świata ponownie zawitają do Gdyni już 2 lipca 2009 r. Miasto po raz czwarty będzie przystankiem w regatach The Tall Ships' Races - Baltic 2009. W Gdyni jednostki cumować będą do 5 lipca, następnie wypłyną w sześciodniowe regaty do St.Petersburga.

   Każdy z gdyńskich zlotów, począwszy od tego w 1974 r. (Kopenhaga - Gdynia), poprzez 1992 r. (Karlskrona - Kotka - Tallinn - Gdynia) i zlot w 2003 r. (Gdynia - Turku - Ryga - Travemünde-Lubeka) gromadził licznych miłośników żaglowców i turystów goszczących w Gdyni.

The Tall Ships Races 2009

   W  2003 roku do Gdyni zawinęło 120 jachtów i żaglowców m.in. z Rosji, Niemiec, Holandii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Litwy, Włoch, Finlandii, a nawet z Meksyku. Każda z jednostek udostępniona była zwiedzającym. Zlotowi towarzyszył szereg koncertów, odbyła się również kolorowa, wielonarodowa parada żeglarzy. Gdynię odwiedziło wówczas ponad milion gości! Regaty i zlot stanowią wielkie, barwne o niepowtarzalnym klimacie żeglarskie święto. Zapraszamy do Gdyni już dzisiaj!