To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

Spis treści

Regaty wielkich żaglowców

  

   The Tall Ships’ Races z roku na rok zyskują sobie coraz większą popularność. Impreza, która jeszcze do niedawna była znana jedynie pasjonatom żeglarstwa w chwili obecnej przyciąga wiele osób, które wcześniej nie miały nic wspólnego z tego typu imprezami. Aby poznać i lepiej zrozumieć ideę zlotów, regat wielkich żaglowców – warto przyjrzeć się genezie i historii The Tall Ships’ Races.

The Tall Ships Races Baltic 2009 -  Gdynia 2 - 5 lipca

   Białe ptaki oceanów.


   Wzmianki na temat zlotu żaglowców pochodzą jeszcze z 1938 roku. Wtedy też, z inicjatywy kapitana Arnolda Schumburga, odbył się w Sztokholmie pierwszy, jeszcze nieoficjalny, zlot żaglowców. Wzięło w nim udział około 20 jednostek. Największy posłuch idea imprezy zdobyła wśród krajów nadbałtyckich.
Rozpoczęcie II Wojny Światowej wstrzymało rozwój idei ale już po zakończeniu wojny, w latach 50-tych, pomysł organizacji zlotów żaglowców odżył za sprawą brytyjskiego prawnika Bernarda Morgana. Celem organizacji pierwszego zlotu było ratowanie „białych ptaków oceanów” czyli żaglowców. Jednostki te były w owym czasie wypierane przez statki parowe.
   Pierwsze regaty odbyły się w 1956 roku. Patronatem objął je książę Edynburga. W regatach wzięło udział 21 jednostek, które ścigały się na trasie z angielskiego Torbay do portugalskiej Lizbony. Impreza okazała się ogromnym sukcesem dlatego też szybko przekształcono komitet organizacyjny w The Sail Training Association. Wtedy też narodziła się idea „sail training” czyli edukacji młodzieży na pokładach potężnych żaglowców.
Regaty stały się prawdziwym świętem żeglarzy. Były ogromną atrakcją szczególnie dla młodych ludzi. Warto podkreślić, że zloty tego typu to nie tylko zabawa, śpiewy i tańce ale także poznawanie historii, zdobywanie umiejętności i przede wszystkim doskonała szkoła życia. Młodzi ludzie mają szansę nie tylko poznawać siebie nawzajem ale także zgłębiać tajniki żeglarstwa oraz odwiedzać kraje i porty, do których w innych warunkach nie mieliby szansy dotrzeć.


    W kierunku The Tall Ships’ Races.


   W 1972 roku głównym sponsorem imprezy sostał producent szkockiej whisky. Co istotne na butelkach trunku widniał wizerunek „Cutty Stark” czyli najpiękniejszego i najszybszego klipra herbacianego XIX w. W związku z tym imprezie została nadana nazwa „The Cutty Sark Tall Ships’ Races”. „Cutty Sark” popularnie określane były także mianem „Operacji Żagiel”.
„The Cutty Sark Tall Ships’ Races” w 1972 roku zostały zdominowane polskim akcentem. Zwycięzcą „Operacji Żagiel” na trasie Solent – Skaw, została debiutująca polska fregata „Dar Pomorza”. W dużej mierze dzięki temu, dwa lata później, gospodarzem imprezy została Gdynia, a więc macierzysty port zwycięskiego żaglowca. Podczas imprezy prym wiodły rzecz jasna polskie jednostki. Zresztą Polacy odgrywali ogromną rolę w trakcie każdych regat. Nie chodzi nawet o zwycięstwa czy wysokie miejsca w klasyfikacjach. Nasze jednostki były doceniane przede wszystkim ze względu na tworzenie klimatu. Wynikiem tego było otrzymanie srebrnej statuetki „Cutty Sark” czyli najwyższego trofeum jakie jest przyznawane podczas regat. Nagrody za „tworzenie klimatu dla porozumienia międzynarodowego” otrzymały polskie żaglowce ORP „Iskra” w 1989 roku a także „Pogoria” w 1999 roku. Jeżeli chodzi o nagrody przyznawane podczas regat to w 1994 oraz w 2001 roku „najszybszym wśród największych” okazał się „Dar Młodzieży”.
„The Cutty Sark Tall Ships’ Races” gościło w Polsce w latach 1992, 2003 r. w Gdyni a także w 2000 roku w Gdańsku. Istotnym momentem był rok 2002 kiedy to organizację regat i zlotów a także samą ideę „sail training” przejęło nowe stowarzyszenie a mianowicie Sail Training International. Rok później, po trzech dekadach, zakończyła się współpraca z producentem whisky. Wtedy też regaty po raz ostatni nosiły nazwę „The Cutty Sark Tall Ships’ Races”.
Od 2004 roku nastała zatem era „The Tall Ships’ Races”. W latach 2004 – 2006 sponsorem głównym regat była Antwerpia.

The Tall Ships Races The Tall Ships Races, Bryza H

   Polskie akcenty The Tall Ships’ Races.


   Dokładnie w 2003 roku gospodarzem startu regat był port w Gdyni. Trzydniowy zlot żaglowców zgromadził aż 87 jednostek, w tym 12 żaglowców rejowych. Liczebność wszystkich załóg wyniosła 2677 osób. Warta podkreślenia jest także liczba widzów, którzy w tych dniach odwiedzili port w Gdyni. Dokładnie 1,2 mln osób to wynik imponujący. Potwierdził on tylko, że żeglarstwo wzbudza zainteresowanie naprawdę sporej grupy ludzi.
Rok 2007 był wyjątkowy jeżeli chodzi o regaty ponieważ „The Tall Ship’ Races” zostały podzielone na dwie edycje – śródziemnomorską oraz bałtycką. Finał edycji bałtyckiej odbył się w dniach 4-7 sierpnia 2007 roku w Szczecinie.
Kolejny polski akcent miał miejsce w 2009 roku kiedy to na miejsce rozpoczęcia regat wybrano port w Gdyni. W dniach 2-5 lipca 2009 roku żaglowce pojawiły się w gdyńskim porcie ku uciesze mieszkańców oraz turystów. Dodatkowym smaczkiem tych regat był fakt, że polska jednostka Sharky zdobyła STI Friendship Trophy.
Co prawda w 2012 roku gospodarzem regat był irlandzki Dublin to jednak wiele podczas imprezy mówiło się o Polsce. Przede wszystkim dzięki wspaniałej postawie załogi STS Fryderyk Chopin, która została zwycięzcą całych regat.
Na potwierdzenie mocnej pozycji naszego kraju jeżeli chodzi o wpływ na historię regat „The Tall Ships’ Races” w 2013 roku gospodarzem imprezy został ponownie Szczecin. Wydarzenie to było szeroko komentowane nie tylko w naszym kraju. Sama impreza, przygotowana w 100% profesjonalnie, zachwyciła nie tylko liczbą żaglowców ale także wspaniała oprawą. Prawdziwą wisienką na torcie można nazwać z pewnością zwycięstwo jednostki Dar Szczecina w całych regatach. Z pewnością fakt ten był wielkim wydarzeniem nie tylko dla organizatorów imprezy ale także dla pasjonatów żeglarstwa oraz zwykłych widzów biorących udział w imprezie.
„Operacja Żagiel”, „Cutty Sark”, „The Tall Ships’ Races” – te nazwy wryły się na stałe w nowożytną historię żeglarstwa. To namacalne dowody idei „sail trading”, która zrodziła się w latach 50-tych XX wieku. Odbywające się co roku regaty już dawno przestały być zwykłym wyścigiem i walką o zwycięstwo. W tej chwili „The Tall Ship’ Races” oznacza ideę, która łączy ludzi różnych pokoleń. Kształtowanie świadomości, charakterów a także pielęgnowanie historii to najważniejsze cele regat. Sam wyścig staje się zatem okazją do interakcji a nie zaciekłej rywalizacji. I oby w tym duchu odbywały się kolejne regaty The Tall Ships’ Races.

Tall Ships Races Tall Ships Races 2009, Dar Młodzieży

 

Edycja Rok Patronat Gospodarz zlotu Trasa regat Zwycięzca
15 1974 Polska
Wielka Brytania
Gdynia
Portsmouth
Kopenhaga - Gdynia
Dartmouth - La Coruña - Saint-Malo - Portsmouth
Towariszcz
32 1992 Polska Gdynia Karlskrona - Kotka - Tallinn - Gdynia  
40 2000 Polska
Holandia
Gdańsk
Amsterdam
Gdańsk - Helsinki - Mariehamn - Sztokholm - Flensburg
Southampton - Genua - Bermudy - Boston - Halifax - Amsterdam
Jolie Brise
43 2003 Niemcy Travemünde (Lubeka) Gdynia - Turku - Ryga - Travemünde (Lubeka)  
47 2007 Włochy
Polska
Genua
Szczecin
Alicante - Barcelona - Tulon - Genua
Århus - Sztokholm - Kotka - Szczecin
Stad Amsterdam
Christian Radich
49 2009 Litwa
Wielka Brytania
Kłajpeda
Belfast
Gdynia - Sankt Petersburg - Turku - Kłajpeda
Vigo - Teneryfa - Hamilton - Charleston - Boston - Halifax - Belfast
Christian Radich
53 2013 Polska Szczecin Århus - Helsinki - Riga - Szczecin Dar Szczecina
57 2017 Polska Szczecin Halmstad - Kotka - Turku - Kłajpeda - Szczecin  

 

Polskie akcenty The Tall Ships Races