To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

Spis treści

Regaty wielkich żaglowców

  

   The Tall Ships’ Races z roku na rok zyskują sobie coraz większą popularność. Impreza, która jeszcze do niedawna była znana jedynie pasjonatom żeglarstwa w chwili obecnej przyciąga wiele osób, które wcześniej nie miały nic wspólnego z tego typu imprezami. Aby poznać i lepiej zrozumieć ideę zlotów, regat wielkich żaglowców – warto przyjrzeć się genezie i historii The Tall Ships’ Races.

The Tall Ships Races Baltic 2009 -  Gdynia 2 - 5 lipca

   Białe ptaki oceanów.


   Wzmianki na temat zlotu żaglowców pochodzą jeszcze z 1938 roku. Wtedy też, z inicjatywy kapitana Arnolda Schumburga, odbył się w Sztokholmie pierwszy, jeszcze nieoficjalny, zlot żaglowców. Wzięło w nim udział około 20 jednostek. Największy posłuch idea imprezy zdobyła wśród krajów nadbałtyckich.
Rozpoczęcie II Wojny Światowej wstrzymało rozwój idei ale już po zakończeniu wojny, w latach 50-tych, pomysł organizacji zlotów żaglowców odżył za sprawą brytyjskiego prawnika Bernarda Morgana. Celem organizacji pierwszego zlotu było ratowanie „białych ptaków oceanów” czyli żaglowców. Jednostki te były w owym czasie wypierane przez statki parowe.
   Pierwsze regaty odbyły się w 1956 roku. Patronatem objął je książę Edynburga. W regatach wzięło udział 21 jednostek, które ścigały się na trasie z angielskiego Torbay do portugalskiej Lizbony. Impreza okazała się ogromnym sukcesem dlatego też szybko przekształcono komitet organizacyjny w The Sail Training Association. Wtedy też narodziła się idea „sail training” czyli edukacji młodzieży na pokładach potężnych żaglowców.
Regaty stały się prawdziwym świętem żeglarzy. Były ogromną atrakcją szczególnie dla młodych ludzi. Warto podkreślić, że zloty tego typu to nie tylko zabawa, śpiewy i tańce ale także poznawanie historii, zdobywanie umiejętności i przede wszystkim doskonała szkoła życia. Młodzi ludzie mają szansę nie tylko poznawać siebie nawzajem ale także zgłębiać tajniki żeglarstwa oraz odwiedzać kraje i porty, do których w innych warunkach nie mieliby szansy dotrzeć.


    W kierunku The Tall Ships’ Races.


   W 1972 roku głównym sponsorem imprezy sostał producent szkockiej whisky. Co istotne na butelkach trunku widniał wizerunek „Cutty Stark” czyli najpiękniejszego i najszybszego klipra herbacianego XIX w. W związku z tym imprezie została nadana nazwa „The Cutty Sark Tall Ships’ Races”. „Cutty Sark” popularnie określane były także mianem „Operacji Żagiel”.
„The Cutty Sark Tall Ships’ Races” w 1972 roku zostały zdominowane polskim akcentem. Zwycięzcą „Operacji Żagiel” na trasie Solent – Skaw, została debiutująca polska fregata „Dar Pomorza”. W dużej mierze dzięki temu, dwa lata później, gospodarzem imprezy została Gdynia, a więc macierzysty port zwycięskiego żaglowca. Podczas imprezy prym wiodły rzecz jasna polskie jednostki. Zresztą Polacy odgrywali ogromną rolę w trakcie każdych regat. Nie chodzi nawet o zwycięstwa czy wysokie miejsca w klasyfikacjach. Nasze jednostki były doceniane przede wszystkim ze względu na tworzenie klimatu. Wynikiem tego było otrzymanie srebrnej statuetki „Cutty Sark” czyli najwyższego trofeum jakie jest przyznawane podczas regat. Nagrody za „tworzenie klimatu dla porozumienia międzynarodowego” otrzymały polskie żaglowce ORP „Iskra” w 1989 roku a także „Pogoria” w 1999 roku. Jeżeli chodzi o nagrody przyznawane podczas regat to w 1994 oraz w 2001 roku „najszybszym wśród największych” okazał się „Dar Młodzieży”.
„The Cutty Sark Tall Ships’ Races” gościło w Polsce w latach 1992, 2003 r. w Gdyni a także w 2000 roku w Gdańsku. Istotnym momentem był rok 2002 kiedy to organizację regat i zlotów a także samą ideę „sail training” przejęło nowe stowarzyszenie a mianowicie Sail Training International. Rok później, po trzech dekadach, zakończyła się współpraca z producentem whisky. Wtedy też regaty po raz ostatni nosiły nazwę „The Cutty Sark Tall Ships’ Races”.
Od 2004 roku nastała zatem era „The Tall Ships’ Races”. W latach 2004 – 2006 sponsorem głównym regat była Antwerpia.

The Tall Ships Races The Tall Ships Races, Bryza H