To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

Spis treści

The Culture 2011 Tall Ships Regatta

The Culture 2011 Tall Ships Regatta W ramach The Culture 2011 Tall Ships Regatta odbędą się dwa etapy regat:

     1. Kłajpeda - Turku

     2. Turku - Gdynia


The Culture 2011 Tall Ships Regatta, Gdynia 2-5 września 2011 r.
The Culture 2011 Tall Ships Regatta

Program Zlotu:

 

 2 września /piątek/
do 12:00 Przypłynięcie jednostek
14:00 Ceremonia otwarcia zlotu żaglowców
20:00 Koncert na plaży Śródmieście
23.00 Pokaz sztucznych ogni

4 września /niedziela/
20:00 Wieczór szantowy w klubach gdyńskich

 

 

3 września /sobota/
10:00-15:00 Rozgrywki sportowe dla załóg na plaży Śródmieście
17:00 Parada załóg ulicami Gdyni
18:00 Ceremonia wręczenia nagród za rozgrywki sportowe i paradę
20:00 Wieczór szantowy w klubach gdyńskich

5 września /poniedziałek/
15:00 Formowanie parady
17:00 Parada Żaglowców

 The Culture 2011 Tall Ships Regatta, Gdynia 2-5 września

 

   Impreza żeglarska zorganizowana w Gdyni na początku lipca 2009 roku spotkała się z wielkim zainteresowaniem nie tylko ze strony osób związanych i pasjonujących się żeglarstwem ale także osób można by rzec postronnych.  The Tall Ships' Races 2009 była przede wszystkim imprezą skierowaną na zainteresowanie ludzi, szczególnie młodych, tą pasją. I można z pełna odpowiedzialnością napisać, że udało się to świetnie. Ciepłe a nawet gorące przyjęcie imprezy, która odbyła się w 2009 roku spowodowało, że już w 2011 roku do Gdyni miało powrócić żeglarskie święto.


    Świat żeglarski postanowił w pewnym sensie docenić wkład włożony zarówno przez władze miasta jak i samych mieszkańców w przygotowanie imprezy. A swoista nagrodą miały być zorganizowane w dniach 2-5 września imprezy związane z The Culture 2011 Tall Ships Regatta. Jak sama nazwa wskazuje motywem przewodnim regat miała być przede wszystkim promocja kultury krajów położonych w basenie Morza Bałtyckiego a więc również i Polski. Pieczę nad organizacją imprezy przejął międzynarodowy związek Sail Training International. Miała ona być jednym z głównych wydarzeń uświetniających pełnienie przez fińskie miasto Turku roli Europejskiej Stolicy Kultury 2011. Dlatego też regaty zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy przebiegał z litewskiej Kłajpedy do Turku a drugi z Turku właśnie do Gdyni, gdzie miał odbyć się wielki finał imprezy.

Tall Ships Regatta, Gdynia 2011

 

   Ku uciesze wszystkich mieszkańców oraz miłośników żeglarstwa po raz kolejny hasłem przewodnim stało się: „Gdynia żeglarską stolica Polski”. A może nawet nie tylko Polski a całej Europy. Jak zwykle zlot żaglowców obfitował w wiele wydarzeń artystycznych takich jak koncerty szantowe i jazzowe. Ponadto barwny i efektowny przemarsz wszystkich załóg ulicami miasta oraz pokaz sztucznych ogni w jeszcze większym stopniu uczynił imprezę atrakcyjną.
Gościem honorowym zlotu stał się legendarny gdyński szkuner „Zawisza Czarny”, który w 2011 roku obchodził 50-lecie podniesienia bandery. Punktem kulminacyjnym i efektownym zwieńczeniem całej imprezy była barwna parada żaglowców, która z pewnością będzie jeszcze długo wspominana. A przynajmniej do 2013 roku kiedy to The Tall Ships' Races zawita do Szczecina.

 

The Culture 2011 Tall Ships Regatta, Gdynia 2-5 września