To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

The Baltic Tall Ships Regatta 2015

 

   Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwane przez pasjonatów żeglarstwa święto. Już na początku czerwca ruszy The Baltic Tall Ships Regatta 2015. W tym roku będzie to największa impreza żeglarska na Bałtyku. W związku z tym zebraliśmy pokaźną ilość informacji na temat przygotowań, listy jednostek, które mają wziąć udział w regatach, a także planu całej imprezy.

Tall Ships Regatta

   W tym roku w organizację imprezy zaangażowane jest miasto Szczecin, litewska Kłajpeda oraz organizacja Sail Training International. Początek regat przewidziany jest na 5-8 czerwca, kiedy to największe żaglowce zawitają do litewskiego portu. Stamtąd wszystkie jednostki wypłyną w kierunku Szczecina. Wielki finał regat zaplanowany jest w dniach 12-15 czerwca właśnie w polskim porcie. Organizatorzy przewidują, że w tym roku nabrzeża Wałów Chrobrego oraz Wyspy Łasztowa przywitają blisko 1300 żeglarzy. Co ciekawe całej imprezie będzie towarzyszył także X Zlot Oldtimerów.
   Skąd termin 5-15 czerwca? Otóż organizatorzy musieli mieć na uwadze rozpoczynające się 5 lipca The Tall Ship Races. Jednostki biorące udział w obu imprezach mają do pokonania spory dystans prowadzący ze Szczecina do Belfastu. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem była zatem organizacja The Baltic Tall Ships Regatta 2015 w pierwszej połowie czerwca.
   Dokładnie 2 marca o godzinie 10:00 ruszył proces rekrutacji do Żeglarskiej Reprezentacji Szczecina. W jej efekcie wyłonione zostaną dwa zespoły liczące w sumie 16 osób. Zespoły stworzą obsadę jachtów Centrum Żeglarskiego – s/y „Dar Szczecina” oraz s/y „Zryw”.
Kto mógł spróbować swoich sił w rekrutacji? Zainteresowane osoby muszą mieć ukończone 16 lat. Powinny być także w pewien sposób związane ze Szczecinem (poprzez miejsce zamieszkania, pracę bądź szkołę). Oczywiście bardzo istotnym kryterium wyboru będzie zdolność do pracy w zespole, znajomość języków obcych, a nawet smykałka artystyczna oraz sportowa. Nie bez znaczenia dla komisji będzie także dotychczasowe doświadczenie żeglarskie.
Przed rozpoczęciem regat wyłonieni członkowie reprezentacji biorą udział w warsztatach z zakresu żeglarstwa, marynistyki oraz ratownictwa medycznego. Ważną częścią szkolenia są także zajęcia praktyczne, w tym prowadzenia animacji w portach oraz praca przy jachtach.

Baltic Tall Ships Regatta
   Długość zaplanowanej trasy regat wynosi 500 km i biegnie, jak już wcześniej wspomnieliśmy, z litewskiej Kłajpedy do Szczecina. Oficjalne rozpoczęcie odbędzie się w dniach 5-8 czerwca. Zakończenie imprezy przewidziane jest na 15-18 czerwca. Wielki finał regat, zaplanowany w Szczecinie, będzie obfitował w całą masę atrakcji.
Bardzo ważnym elementem każdej tego typu imprezy są spotkania członków załogi, żeglarzy z mieszkańcami i turystami, na co dzień nie związanymi z żeglarstwem. Te kilka dni to idealny moment, aby połknąć żeglarskiego bakcyla, lub po prostu dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy i posłuchać niebywałych, zabawnych, ciekawych historii. To także czas, w którym można zwiedzić piękne, majestatyczne i potężne jednostki pływające. Każda z nich ma przecież do opowiedzenia własną, wyjątkową historię. Najważniejszym „lądowym” punktem programu będzie oczywiście uroczysta parada załóg. Ponadto organizatorzy przewidzieli występy wielkich gwiazd sceny. Podczas wieczornych koncertów usłyszymy m. in. zespół „Brathanki”, „Pectus” oraz „Brainstorm”. Ciekawostką jest fakt, że cała impreza odbędzie się na obu brzegach Odry, które zostaną połączone potężnym mostem pontonowym. Podczas finału imprezy w Szczecinie nie zabraknie również specjalnej strefy EKO, promującej oszczędzanie energii, strefy sportu, wesołego miasteczka, stoisk handlowych, gastronomicznych oraz oczywiście tawern piwnych.
   Słów kilka warto również poświęcić jednostkom, które wezmą udział w The Baltic Tall Ships Regatta 2015. Na pewno w trakcie regat zobaczymy żaglowce - „Baltic Beauty” z Ronneby, „Brabander” z Kłajpedy, „Shtandart” z Sankt Petersburga i „Mercedes” z Amsterdamu. Jeśli chodzi o polskie jednostki to z pewnością nie zabraknie „Daru Młodzieży”, „Generała Zaruskiego”, „Fryderyka Chopina”, „Kapitana Borchardta”, „Bryzy H” oraz „Zawiszy Czarnego”. Rzecz jasna jest to tylko fragment listy załóg, które wezmą udział w regatach. Już pierwszy rzut oka na grono uczestników potwierdza, że impreza z każdym rokiem nabiera prestiżu, co z kolei skłania kolejne jednostki do uczestnictwa w Tall Ships Regatta.
   The Baltic Tall Ships Regatta 2015 będzie z pewnością wielkim wydarzeniem. Nie tylko dla aktywnych żeglarzy oraz pasjonatów żeglarstwa, ale także dla mieszkańców i turystów przebywających w tym czasie zarówno w Szczecinie jak i Kłajpedzie. Będzie okazja do dobrej zabawy, poznania zupełnie innego, szalenie ciekawego świata żeglugi oraz integracji z pozostałymi uczestnikami imprezy w rytmie coraz bardziej popularnych szant.