To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...
× Rejs Roku

Topic-icon Rejs Roku 2019

Więcej
1 rok 8 miesiąc temu #305 przez NavyNews
Rejs Roku 2019 was created by NavyNews
Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2019” i „Srebrny Sekstant”.

Od 2009 roku patronem „Rejsu Roku" jest Prezydent Gdańska, „Srebrny Sekstant" jest nagrodą Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Obrady, ze względu na remont stoczniowy przeniesiono z tradycyjnego miejsca - salonu komendanta „Daru Pomorza" - na pokład „Daru Młodzieży".

W obradach uczestniczyli:

kontradm. Czesław Dyrcz - przewodniczący Jury
Bogusław Witkowski - wiceprezes PZŹ ds. morskich, przew. Kom. Żeglarstwa Morskiego
Zbigniew Stosio - sekretarz Jury „Rejs Roku - Srebrny Sekstant"
Leszek Paszkowski - przedstawiciel miasta Gdańska
Aleksander Gosk - koordynator projektu „Rejs Roku - Srebrny Sekstant"
Marek Padjas - Grotmaszt Bractwa Kaphornowców
laureaci nagród Rejs Roku z lat ubiegłych:
Jerzy Jaszczuk, Hubert Latoś, Eugeniusz Moczydłowski, Roman Paszkę, Jerzy Rakowicz, Jerzy Wąsowicz

Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2019, poddało ocenie 11 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Dyskutowano merytorycznie i wielokierunkowo praktycznie każdą kandydaturę, pod kątem wartości sportowych, społecznych, edukacyjnych, także promocyjnych, zawierających się w poszczególnych żeglarskich przedsięwzięciach. Jedynie kwestia najwyższego trofeum nie wywołała kontrowersji i praktycznie bez dyskusji zatwierdzona została przez aklamację. Była to oczywiście wyraźnie wyróżniająca się wyprawa minionego sezonu - rejs kapitan Joanny „Asi" Pajkowskiej solo non-stop dookoła świata na jachcie „Fanfan" - jednogłośnie uznana kandydaturą do Srebrnego Sekstantu i Nagrody Honorowej „Rejs Roku 2019".
Przyznanie kolejnych nagród i wyróżnień poprzedzały merytoryczne dyskusje, prezentacja argumentów. Istotnym wątkiem było odniesienie się do rejsów w ekstremalnych warunkach pogodowych, gdzie w stanowisku i ocenach Jury podkreślono nadrzędność zachowania bezpieczeństwa pływania.
Podsumowując miniony sezon wspominano również o tych, spośród znaczących postaci w historii Rejsu Roku, którzy odeszli w 2019 roku na wieczną wachtę - Tadeusza Jabłońskiego (twórcę Rejsu Roku), Andrzeja Rościszewskiego (laureata Srebrnego Sekstantu nr 1 z 1970 r.), laureatów nagród w kolejnych latach: Piotra Bigaja, Edwarda Kinasa, Andrzeja Mendygrała...
W wyniku głosowań wyłoniono następujących laureatów jubileuszowej, pięćdziesiątej edycji nagród „Srebrny Sekstant - Rejs Roku 2019":

 • Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2019" i „Srebrny Sekstant"

  - Joanna Pajkowska, która na jachcie „Fanfan" opłynęła świat w rejsie solo - non stop trasą klasyczną wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Kapitan Pajkowska wystartowała z Plymouth 23 września 2018, tam też zakończyła swój rejs 28 kwietnia 2019. Na 12- metrowym aluminiowym jachcie „Fanfan" pokonała trasę 29 tysięcy mil morskich w czasie 216 dni i 16 godzin. Rejs odbywał się w ekstremalnych warunkach - na dalekim antarktycznym południu, podczas opływania kontynentów Afryki, Australii i Ameryki Południowej było zimno, sztormy nawet do 10 st. Beauforta, wysoka fala, zaś w rejonach okołorównikowych trudne do wytrzymania upały i frustrujące dla żeglarzy cisze. Trawers Hornu - ostatniego z trzech groźnych przylądków - „Fanfan" minął 19 lutego 2019, w ciężkim sztormie. Kapitan Pajkowska, z powodu awarii autopilota, musiała przez 19 godzin sterować ręcznie.
  Joanna Pajkowska jest pierwszą Polką która opłynęła samotnie świat bez zachodzenia do portów i czwartym polskim żeglarzem, który tego dokonał. Wcześniej zrealizowali podobne rejsy - Henryk Jaskuła ("Dar Przemyśla", 1980), Tomasz Lewandowski ("Luka", 2008) i Szymon Kuczyński („Atlantic Puffin", 2018). W liczącej już półwieku historii Rejsu Roku, kapitan Pajkowska jako pierwsza, uhonorowana została Srebrnym Sekstantem po raz trzeci (poprzednio 2009, 2017).

 • Drugą Nagroda Honorową „Rejs Roku 2019" Jury przyznało kapitanowi Przemysławowi Tarnackiemu, inicjatorowi, kreatorowi i skipperowi projektu, realizowanego w ramach Ocean Challenge Yacht Club. Koncepcja unikatowej formuły Pro/Am zakłada uczestnictwo w regatowych załogach Polaków - amatorów, intensywnie szkolonych przez najwybitniejszych światowych żeglarzy morskich - legendy najsłynniejszych regatowych zmagań. W minionym sezonie, godne odnotowania wyniki, tak zestawiane załogi zanotowały m.in. w regatach Rolex Middle Fast Sea Race czy Fastnet Race 2019.

 • Trzecia Nagrodę Honorowa „Rejs Roku 2019" przyznano kapitanowi Andrzejowi Kopczyńskiemu za wieloletnie żeglarskie przedsięwzięcie, jakim było etapowe opłynięcie świata, zapoczątkowane w 2015 roku wyjściem z Hudson na Florydzie jachtem „Jolanta III". Żeglarz i jacht po przejściu Kanałem Panamskim na Pacyfik, wędrówkę przez archipelagi Oceanii, azjatyckie wyspy, wody Oceanu Indyjskiego, porty południowej Afryki, po przejściu Atlantyku zawinął w 2019 roku do Hudson - portu wyjścia na Florydzie.

 • Nagrodą specjalną „Rejs Roku 2019" Jury uhonorowało wielką wyprawę żaglowca „Dar Młodzieży" dookoła świata - Rejs Niepodległości. Kapitanowie żeglugi wielkiej Ireneusz Lewandowski i Rafał Szymański dowodzili fregatą w tym rejsie. Wyprawa zorganizowana została przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski i Fundację Misyjną Salvatti dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Trasa prowadziła przez 23 porty, 5 kontynentów z uczestnictwem w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. W etapowym rejsie wzięło udział w sumie 950 młodych ludzi, w większości odbywających praktyki morskie studentów Uniwersytetu Morskiego oraz laureatów ogólnopolskiego konkursu niepodległości.

 • Przyznano także tradycyjną Nagrodę Specjalną Polskiego Związku Żeglarskiego, którą wyróżniono:
  kpt. Wojciecha Matejkę za poprowadzenie jachtu „Dar Szczecina" w The Tali Ships Races'2019. W kolejnych etapach zlotu uczestniczyło 36 młodych żeglarzy wyłonionych w konkursie programu Morskiej Edukacji Młodzieży i reprezentacji Szczecina. W trudnych warunkach na wodach Morza Północnego i Skagerraku młode załogi z sukcesami zmagały się z konkurentami wygrywając m.in. regaty w klasyfikacji over all (bez podziału na klasy).

 • Nagrodę Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róże Wiatrów" przyznano kpt. Michałowi Weselakowi, uczestnikowi prestiżowych, oceanicznych regat samotnych żeglarzy Mini Transat 650. Jest czwartym Polakiem, który wystartował w tych dwuetapowych regatach niewielkich jachtów wyścigowych na trasie La Rochelle - Las Palmas - Martynika. Na mecie Polaka sklasyfikowano na 12 pozycji, co w debiutanckim starcie i przy technicznych problemach uznać należy za sukces.

 • Jury postanowiło także przyznać dwa wyróżnienia za kolejne żeglarskie projekty:

  - kpt. Janusz Madej za start i godną odnotowania postawę w prestiżowych regatach Rolex Fastnet Race 2019 w klasie załóg dwuosobowych. Startując z Irlandczykiem Tomem Dolanem na 11-metrowym jachcie „One Way" (typ Sun Fast 3600) skalsyfikowany został na 6 miejscu - w połowie stawki startujących w klasie.

  - kpt. Maciej Sodkiewicz, uparty polarny żeglarz, za realizację kolejnego północnego projektu Lodowe Krainy - Rosyjska Arktyka 2019 Żeglując ze zmiennymi załogami odwiedzał odludne i zapisane w historii podboju Arktyki wyspy, archipelagi i przystanie. Port początkowy Archangielsk - powrót z Arktyki przez Kanał Białomorsko-Bałtycki do Sankt Petersburga.

 • Honorowe Wyróżnienia „Rejs Roku 2019":

  - Janusz Madej - za start i postawę w regatach Rolex Fastnet Race 2019 załóg dwuosobowych na s/y „One Way".
  - Maciej Sodkiewicz - za realizację wyprawy Lodowe Krainy - Rosyjska Arktyka 2019 z Archangielska przez wody arktyczne do St Petersburga.

 • Nagroda Specjalna Reis Roku 2019:

  - Ireneusz Lewandowski, Rafał Szymański, wyprawa „Daru Młodzieży" dookoła świata - „Rejs Niepodległości" dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 • Nagroda Specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego:

  - Wojciech Malejka za udział i wyniki w The Tali Ships Race's 2019 z młodzieżową załogą na jachcie „Dar Szczecina".

 • Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów":

  - Henryk Weselak - za start i uzyskany wynik na jachcie „961" w oceanicznych regatach małych łodzi MiniTransat 650.

 • Tradycyjnie w Komunikacie Rejsu Roku uwzględniamy werdykt Kolegium Redakcyjnego przyznającego doroczną Nagrodę Magazynu Sportów Wodnych ,,Żagle" wyróżniającą rejsy morskie na małych jachtach. Laureatem 2019 został Andrzej Remiszewski za bałtycką wędrówkę po portach i przystaniach zachodniego Bałtyku na jachcie „Tequila".


Tradycyjna gala żeglarska odbędzie się 6 marca 2020 r. w Dworze Artusa w Gdańsku.

Źródło: Rejs Roku

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Zasilane przez Forum Kunena