To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...
× Rejs Roku

Topic-icon Rejs Roku 2017

Więcej
3 lata 8 miesiąc temu - 2 lata 8 miesiąc temu #273 przez NavyNews
Rejs Roku 2017 was created by NavyNews
Nagrody Honorowe „Rejs Roku 2017” i „Srebrny Sekstant”.
(Nagroda Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)

 • „Srebrny Sekstant” i I Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2017”
  - Joanna Pajkowska i Uwe Rottgering za start, znakomitą postawę i osiągnięte zwycięstwo w transatlantyckich regatach TWOSTAR 2017. Regaty o ustalonej renomie przebiegały w wyjątkowo ciężkich warunkach pogodowych – uznanych za najtrudniejsze w całej 60-letniej historii regat OSTAR/TWOSTAR. Żeglarze zmagali się ze sztormowymi wiatrami o prędkości 60 węzłów i 15-metrowymi falami. Mimo uszkodzeń jachtu – ucierpiał m.in. grot, zawiodła elektronika – po prowizorycznych naprawach udało się załodze uzyskać znakomity wynik i odnieść zwycięstwo. Był to drugi już start kapitan Pajkowskiej w regatach TWOSTAR (w 1986 roku awaria jachtu przeszkodziła w ukończeniu wyścigu), dwukrotnie także z powodzeniem startowała w transatlantyckich regatach samotników OSTAR (2000, 2003). Start w Ostar zaliczył wcześniej także Uwe Rottgering (2009).
 • II Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2017”
  - Jan Pietrzak za wokółziemski rejs na jachcie „Double Helix”. Zamknięcia wielkiego kręgu dokonał z żoną Ewą. Załogę uzupełniali na niektórych odcinkach krewni i znajomi. Wystartowali siedem lat temu z Barbados, dwa sezony spędzili na Karaibach skąd dotarli na Florydę, później do krajów Ameryki Środkowej i Południowej by przez Panamę przejść na Pacyfik. Z Galapagos po pokonaniu 3000 Mm dotarli na Markizy, dalej wyspy Oceanii, Australia, wybrzeża Indonezji, Borneo, Malezji, Tajlandia. Dalej trasa przez Ocean Indyjski, Morze Czerwone do Suezu i na Morze Śródziemne. Wybrzeża i wyspy Grecji, Włoch, Hiszpanii przez Gibraltar na Kanary. Wokółziemską pętle zamknęli w miejscu skąd wyruszyli – w styczniu 2017 zakończyli wyprawę na Barbados. Żeglarstwo jako sposób na życie – smakowanie świata z pokładu łódki – to w opinii Jury jedna z ważnych przesłanek leżących u podstaw ustanowienia Nagród Rejsu Roku.
 • III Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2017”
  - Lech Stoch za start i zwycięstwo w zyskujących popularność regatach „Setką przez Atlantyk”. Ten wyścig stał się swoistą narodową, polską konkurencją. Pięciometrowe, sklejkowe, własnoręcznie według jednych planów, wykonane łódki awansowały do rangi oceanicznych maszyn regatowych. W ostatniej edycji wystartowało 7 łódek żeglarzy-samotników i 2 z załogami dwuosobowymi. Dwuetapowa trasa podzielona jest na odcinki Sagres (Portugalia) – Santa Cruz de Tenerife (Kanary), skąd skok przez Atlantyk z metą wyznaczoną przez południk 61 W między Martyniką a Santa Lucia. Pokonanie Atlantyku zajęło Lechowi Stochowi 22 dni 13 godzin 43 minuty, stając się rekordem wyścigu. Podjęte wyzwanie, sportowy efekt i wykazana determinacja zdecydowały o decyzji Jury.
 • Jury postanowiło także wyróżnić trzy kolejne żeglarskie projekty:

  - kpt. Piotr Kuźniar - niezmordowanie krążący na s/y „Selma Expeditions” z północy na południe i z powrotem tym razem po doprowadzeniu jachtu z Cherbourga do Polski (ostatni etap pierwszej części projektu Patagonia – Polska – Patagonia), zaliczył powrotną trasę wzdłuż Atlantyku ze Szczecina do Ushuaia. Wyróżnienie za profesjonalizm i dusze eksploratora.

  - kpt. Michał Palczyński - zrealizował na s/y „Crystal”, projekt „Arktyczna Rozgrzewka 2017” stanowiący preludium planowanej wyprawy przez Northwest Passage. To było 6 miesięcy północnej żeglugi prawie 9 tysięcy Mm, 71 dni powyżej północnego Koła Polarnego – żeglarska przygoda dla 54 uczestników etapowej wyprawy. Wszystko zgodnie z harmonogramem i wypełnieniem założonych celów.

  - kpt. Marek Rajtar - eksploracja na s/y „Sifu of Avon” archipelagu Svalbard z zamknięciem koła wokół Spitsbergenu. Dokonano tego w warunkach wyjątkowo obfitego zalodzenia. Wielka arktyczna przygoda dla kapitana i całej siedmioosobowej załogi.
  Honorowe wyróżnienia „Rejs Roku 2017”

 • Piotr Kuźniar za etapowy, załogowy rejs na s/y „Selma Expeditions” ze Szczecina do Ushuaia (14.10. – 24.12.2017) - dystans 9 500 Mm.
 • Michał Palczyński za etapową wyprawę z Lizbony przez Norwegię, Spitsbergen, Grenlandię. Islandię, Irlandię do Lizbony ( 29.04. – 26.10.2017) na s/y „Crystal” – dystans – 8 899 Mm.
 • Marek Rajtar za załogową wyprawę dookoła Spitsbergenu na s/y „Sifu of Avon” rozp[oczętą i zakończoną w stolicy wyspy Longyearbyen po pokonaniu 1 005 Mm (24.07. – 9.09.2017).

  Nagroda Polskiego Związku Żeglarskiego

 • Wojtek (Victor) Wejer - mieszkający w Toronto inżynier i żeglarz, członek Polsko-Kanadyjskiego Klubu Żeglarskiego „Biały Żagiel”. Wykorzystał swoją dobrą znajomość akwenów u północnych i zachodnich wybrzeży Kanady do pomocy żeglarzom próbujących swych sił na tamtych wodach. Z pomocy Wojtka korzystali kapitanowie wszystkich polskich prób pokonania Northwest Passage. Opracował specjalny przewodnik „Yachtsmen Routing Guide to the NW Passage”, w swej działalności na rzecz społeczności żeglarskiej i bezpiecznej północnej żeglugi współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami.

  Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów”

 • Michał Korneszczuk - gdański żeglarza, wizjoner i organizator wielkich wydarzeń żeglarskich. Jest m.in. pomysłodawcą, promotorem i współorganizatorem wielkich regat o Mistrzostwo Europy w żeglarstwie morskim w formule ORC zorganizowanych w Gdańsku w 2017 roku.

  Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców im. kpt. Aleksandra Kaszowskiego

 • Janusz Kowalski - za odbycie rejsu z Górek Zachodnich na północ Bałtyku zbudowanym przez siebie jachtem s/y „Mea Galatea” (typ Mascot 28). Za wykazany hart ducha i wytrwałość w dążeniu do celu, także za pokazanie, że w dobie wszechobecnej komercji, można spełnić swoje marzenia w każdym wieku i bez pomocy sponsorów. Wreszcie za wykazaną dobrą robotę żeglarską w trudnych warunkach.

  Nagroda magazynu sportów wodnych „Żagle”

 • Michał Kozłowski - za rejs z dwoma załogantami na własnoręcznie zbudowanym jachcie „Mazu 2” typu Odys 28 o długości 8, 4 m. To kolejny świetnie zorganizowany i przeprowadzony bałtycki rejs na małym jachcie. Takie żeglowanie jest godne uwagi, promocji oraz nagradzania za dobrą praktykę morską. Od 20 lat magazyn „Żagle” przyznaje swoją nagrodę w ramach Rejsu Roku właśnie takim wyprawom. Rejs trwał 4 tygodnie sierpnia 2017 roku. Jacht przepłynął około 1400 mil morskich, odwiedził 20 portów, był na 9 wyspach.
W obradach Jury 48-tej edycji nagród uczestniczyli:

 • kontradm. Czesław Dyrcz przewodniczący Jury
 • Bogusław Witkowski wiceprezes PZŻ ds. morskich, przew. Kom. Żeglarstwa Morskiego
 • Zbigniew Stosio sekretarz Jury, Sekretarz Generalny PZŻ
 • Andrzej Radomski przedstawiciel Prezydenta Miasta Gdańska

  laureaci nagród Rejs Roku z lat ubiegłych:
 • Krystyna Chojnowska-Liskiewicz
 • Cezary Bartosiewicz Grotmaszt Bractwa Kaphornowców
 • Jerzy Jaszczuk
 • Hubert Latoś
 • Eugeniusz Moczydłowski
 • Andrzej Rościszewski
 • Jerzy Wąsowicz

  publicyści morscy, pomysłodawcy nagrody „Rejs Roku – Srebrny Sekstant”:
 • Tadeusz Jabłoński
 • Zenon Gralak
 • Aleksander Gosk– koordynator projektu

Tradycyjna gala żeglarska odbędzie się 2 marca 2018 r. w Dworze Artusa w Gdańsku.

Źródło: Rejs Roku 2017
Ostatnia2 lata 8 miesiąc temu edycja: NavyNews od. Powód: Aktualizacja

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Zasilane przez Forum Kunena