To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

Żaglowiec Lwów

  

   Jeżeli mówimy o pierwszym, polskim żaglowcu szkolnym to mamy na myśli oczywiście 3-masztowy bark o nazwie „Lwów”. Jednostka ta ma za sobą bardzo bogatą historię. Już samo określenie jej mianem „kolebki nawigatorów” daje sporo do myślenia. A gdzie miała początek fascynująca historia tego żaglowca?
Bark został zbudowany w 1869 roku w Wielkiej Brytanii. Pierwotnie nosił on nazwę „Chinsura” i pełnił rolę 3-masztowej fregaty towarowo-pasażerskiej.

Żaglowiec Dar Pomorza

 

   Któż z nas nie zna „Daru Pomorza”. Nawet osoby, które w gruncie rzeczy nie interesują się i niewiele mają wspólnego z żeglarstwem, doskonale rozpoznają tę nazwę. Niemniej jednak niewiele osób zna historię statku, która swój początek miała w 1909 roku.
Miejscem narodzin „Daru Pomorza” stała się stocznia Blohm und Voss w Hamburgu. Uroczyste wodowanie miało miejsce dokładnie 28 września 1909 roku. W jego trakcie jednostka została ochrzczony na cześć synowej cesarza Wilhelma II „Prinzess Eitel Friedrich”. Cóż można było wtedy powiedzieć o żaglowcu? Najbardziej sugestywne określenia to z pewnością piękny, nowoczesny i co najważniejsze bezpieczny.

Fregata Dar Pomorza