Podręczniki żeglarskie
- Zbigniew Klimczak Żeglarz jachtowy – teoria i praktyka, Wydawnictwo TextPartner
- Dietrich v. Haeften Sztorm - co robić - Teoria i praktyka, WKŁ 2010
- Adlard Coles, Peter Bruce Żeglowanie w trudnych warunkach, Alma-Press 2012
- Colin Jarman, Cyrus L. Day Węzły i sploty, Almapress 2010
- Jacek Zyśk Naprawa jachtów, Almapress 2012
- Eugeniusz Koczorowski, Jerzy Koziarski, Ryszard Pluta Ceremoniał morski i etykieta jachtowa, Almapress 2009
- Jacek Czajewski Podręcznik etykiety żeglarskiej, Wielki Błękit 2009
- Bogumiła Gil Żeglarska książka kucharska, Netta B. Gil 2008
- Jerzy Kuliński Bornholm i Christiansø, Nowator 2009
![]() |
Żeglarz jachtowy – teoria i praktyka |
Podręcznik polecam szczególnie szkołom żeglarskim w formie skryptu, oczywiście kursantom do poczytania przed rozpoczęciem szkolenia. Nawet jak nie zrozumiecie wszystkiego to ułatwi to znakomicie pierwszy kontakt z instruktorem i jachtem na wodzie. Wreszcie może być pomocny wszystkim podejmującym wyzwanie nauczenia się samodzielnie żeglowania. Patenty są potrzebne do prowadzenia jachtów powyżej 7,5 m długości. Poniżej tej długości mieści się chyba z 80 procent jachtów, do prowadzenia których patent jest nam niepotrzebny. "Wystarczy" wiedza i umiejętności z dużą dozą rozsądku.
Zbigniew Klimczak
![]() |
Sztorm - co robić - Teoria i praktyka |
Poradnik, który w przystępny sposób omawia całokształt problemów i zagadnień dotyczących zjawiska sztormu na morzu. Omówiono w nim fizyczny i meteorologiczny mechanizm powstania sztormu, zachowanie jachtu w zależności od jego konstrukcji i wyposażenia, nawigację i metody sztormowania w trudnych warunkach pogodowych, a także sposoby przygotowania sprzętu i załogi. Podano praktyczne wskazówki i porady dla kapitana i załogi. Treść zilustrowano licznymi rysunkami.
Wydanie polskie na podstawie szóstego wydania niemieckiego z 2008 roku "Sturm - was tun?" Delius Klasing Verlag.
![]() |
Żeglowanie w trudnych warunkach |
Żeglowanie w trudnych warunkach jest książką szczególną dlatego, że opiera się na relacjach doświadczonych żeglarzy z przeżytych przez nich sztormów. Te historie są czasami straszne, czasami porywające, a do każdej z nich dołączona jest fascynująca, profesjonalna analiza tego, co zostało zrobione źle, a co dobrze. Niestety, nie wszystkie historie dobrze się kończą. Książka bowiem twardo trzyma się zasady, że pełna, nie upiększona prawda najlepiej przygotowuje do zmierzenia się z morskim żywiołem.
![]() |
Węzły i sploty |
Książka „Węzły i sploty” jest wydawana w Wielkiej Brytanii od ponad 50 lat, co stanowi swoisty rekord dla książki tego typu. To wydanie jest uwspółcześnione, bogato ilustrowane, tak by mogło sprostać wymogom XXI wieku. Zawiera 78 węzłów i proste sposoby ich wiązania – od półsztyków i ósemek po szplajsy i sploty. W odróżnieniu od wielu innych podobnych publikacji napisana jest tak, że zrozumie ją każdy, nawet ten kto do „wiązania sznurków” zawsze miał antytalent. Dzięki kieszonkowemu formatowi łatwo będzie ją zabrać na kurs żeglarski, rejs czy na zwykłą wyprawę z plecakiem.
![]() |
Naprawa jachtów |
Naprawa Jachtów to podstawowa lektura dla każdego, kto planuje podjąć się naprawy własnego jachtu. Najczęściej występujące usterki opisane są z uwzględnieniem naprawy krok po kroku w warunkach portowych i morskich. Tekst wzbogacony jest kolorowymi ilustracjami oraz słowniczkiem terminów nautycznych i technicznych. Szczegółowe zdjęcia, diagramy i rysunki ułatwiają dokonywanie napraw. Niezależnie od tego, jakie posiadasz doświadczenie, ta książka zapewni ci wsparcie niezbędne do efektywnej pracy przy twoim jachcie. Naprawa Jachtów to twój zaufany towarzysz – bardziej wiarygodny niż internet, a tańszy niż szkutnik.
![]() |
Ceremoniał morski i etykieta jachtowa |
Ludzie morza jak chyba nikt inny, kultywują przeróżne zwyczaje i obyczaje. Rodziły się one wskutek kontaktów między żeglarzami różnych nacji, w atmosferze przywiązania, czy wręcz entuzjazmu dla morza.
Nie wszystkie z dawnych zwyczajów znalazły odbicie w regulaminach, przepisach i instrukcjach. O wielu zapomniano, inne uległy modyfikacji, na niektóre patrzy się z przymrużeniem oka, ale są i takie, które znajdują uzasadnienie. O nich wszystkich w sposób ciekawy i bardzo przystępny opowiadają autorzy.
![]() |
Podręcznik etykiety żeglarskiej |
Podręcznik autorstwa Kapitana Jacka Czajewskiego opisuje m.in. ubiór i wygląd żeglarza, wygląd jachtu, postawę załogi: podczas manewrów, na postoju i w trakcie żeglugi, żeglarskie ceremoniały, etykietę a ekologię, żeglarskie przesądy, etykietę flagową (flagi i bandery, umiejscowienie flag na jachcie, sposób i czas stawiania flag).
![]() |
Żeglarska książka kucharska |
Książka zawiera wiele porad jak gotować w warunkach jachtowych, jak oszczędzić czas i gaz w butlach, co powinno znaleźć się w kambuzie itd oraz 56 przepisów potraw, wykonalnych na rejsie. Książka spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem, okazała się "strzałem w dziesiątkę"! Żeglarska Książka Kucharska Bogumiły Gil to znakomity przewodnik kulinarny, nie tylko dla początkujących żeglarzy. Nawet najbardziej zaprawiony wilk morski znajdzie w niej coś dla siebie.
![]() |
Bornholm i Christiansø |
Nowe wydanie najpopularniejszej locyjki Jerzego Kulińskiego - Bornholm i Christiansø. Opis portów tych pięknych duńskich wysp, podejścia i nawigacja, warunki pogodowe i masa anegdotek. Tym razem opisane są też dodatkowe przystanie i wnęki dla rybaków. Informacje aktualne i wyczerpujące, wskazówki i sugestie Autora, i niepowtarzalny styl. Książka dla każdego bałtyckiego żeglarza - obowiązkowo.