To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

Historia żeglugi

 

- Karol Olgierd Borchardt Znaczy Kapitan, Bernardinum 2010
- Karol Olgierd Borchardt Kolebka nawigatorów, Bernardinum 2010
- Karol Olgierd Borchardt Szaman Morski, Bernardinum 2010
- Karol Olgierd Borchardt Krążownik spod Somosierry, Bernardinum 2011
- Karol Olgierd Borchardt Pod czerwoną różą i opowiadania różne, Bernardinum 2011
- Ewa Ostrowska Kapitan własnej duszy, Wydawnictwo Miniatura 2001
- Mamert Stankiewicz Z floty carskiej do polskiej, Iskry 2007
- Tadeusz Olechnowicz Z notatnika ostatniego komendanta, Wydawnictwo Miniatura 2004
- Tadeusz Olechnowicz Dar Młodzieży - Z notatnika pierwszego komendanta, Wydawnictwo Miniatura 2008
- Antoni Komorowski Okręty szkolne Polskiej Marynarki Wojennej, KiW 1999
- Antoni F. Komorowski Gdyński Basen Żeglarski 1936-2006, Wydawnictwo Adam Marszałek 2007
- Antoni F. Komorowski Jachting Zatoki Gdańskiej, POiGM 2007
- Marek Twardowski Jacht klub morski Gryf 1928-2008, Oficyna Morska 2008
- Fischer Jan Pod żaglami, Przedsięwzięcie Galicja 2007
- Paul Gelder Utracone jachty, Almapress 2011
- Marcin Pielesz Latarnie morskie świata, Dragon 2011
- Henryk Mąka Przy sterach i pod żaglami - poczet ludzi morza 1914-2014, Bellona 2014
- Sindre Bø Anna af Sand, Stavanger Sjøfartsmuseum 2011

historia żeglugi

Wydawnictwo Bernardinum Sp. z o.o. „Znaczy Kapitan”, „Kolebka nawigatorów”, „Szaman Morski”, „Krążownik spod Samosierry”, „Pod czerwoną różą”.

Karol Olgierd Borchardt

 

Karol Olgierd Borchardt (1905 - 1986) urodził się w Moskwie. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Wilnie. Ukończył szkołę Morską w Tczewie. Całe swoje życie służył morzu. Przed wojną pływał m.in. na transatlantykach ,,Polonia”, ,,Kościuszko” i ,,Piłsudski”. Podczas wojny pełnił służbę na morzu. Po powrocie do kraju w 1949 pracował już tylko na lądzie, pozbawiony decyzją polityczną prawa uprawiania zawodu oficera Marynarki Handlowej. Wykładał w Wyższej Szkole Morskiej, ucząc przyszłych oficerów floty handlowej i rybackiej m.in. astronawigacji, nawigacji, locji, oceanografii i wiedzy okrętowej. Pisał książki o tematyce morskiej, krzewiąc wśród Polaków miłość do morza.

Książki można kupić w Księgarni Internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Znaczy Kapitan” to najlepsza i najpopularniejsza książka marynistyczna wydana w Polsce. Zaliczana jest do kanonu literatury polskiej XX wieku. Karol Olgierd Burchardt na kartach swego dzieła najważniejszego dzieła jest piewcą i kronikarzem pionierskiej epoki w dziejach naszej floty morskiej. Ukazuje słynnych kapitanów, statki parowe z pierwszej połowy minionego wieku oraz transatlantyki, a także legendarne żaglowce szkolne.

Rok wydania 2010, Oprawa twarda, Ilość stron 384, Format 150 x 210
ISBN 978-83-7380-785

Kolebka nawigatorów” to książka kontynuująca tematykę morską w twórczości Karola Olgierda Borchardta. Po ogromnym sukcesie wydawniczym, jakim okazał się „Znaczy Kapitan”, autor także w tej książce daje popis kunsztu literackiego. Niezwykle lekko i z dużym poczuciem humoru przypomina historię Polski na morzu i tradycje morskie, sięgając głębiej niż to uczynił we wcześniejszych swoich utworach; ukazuje romantyzm niebezpiecznej przygody na morzu, a przy tym bez cienia moralizatorstwa uczy odpowiedzialności za siebie i za innych, bo jak mówił: „Morze nie jest ani wrogie, ani przyjacielskie, nie jest okrutne, tylko bezwzględne. Wymaga od człowieka wiedzy i umiejętności, ciągłego napięcia uwagi.” Czytelnik znajdzie to wszystko, co jest charakterystyczne dla twórczości Borchardta: liczne anegdoty, sentyment i patos, swadę doskonałego narratora posługującego się skrótem myślowym i puentą wywołującą uśmiech.

Rok wydania 2010, Oprawa twarda, Ilość stron 360, Format 142 x 204
ISBN 978-83-7380-834-8

,,Szaman Morski” to kolejna książka kpt. Karola Olgierda Borchardta, w której humorem przedstawione zostały sylwetki kapitanów tworzących morską historię Polski. Tytułowy Szaman to kpt. Eustazy Borkowski – antyteza pomnikowej sylwetki kpt. Mamerta Stankiewicza, uwiecznionego na łamach największej książki Borchardta ,,Znaczy Kapitan”. Ale jest to także postać nietuzinkowa, ,,zaklinacz morza”, niewyczerpane źródło anegdot. Mimo upływu lat opowieść o nim wciąż stanowi źródło radości i okazję do wspomnień, kiedy ocen przemierzały transatlantyki pod polską banderą.

Rok wydania 2010, Oprawa twarda, Ilość stron 256, Format 142 x 204
ISBN 978-83-7380-878-2

Krążownik spod Somosierry” powstał jako drugi tytuł w twórczości Karola Olgierda Borchardta, po wielkim debiucie literackim, jakim był „Znaczy Kapitan”. Książka jest zbiorem opowiadań, które dzieli dystans czasowy i przestrzeń geograficzna, niekiedy różni tło historyczne, scala natomiast osoba narratora i miejsce akcji , a jest nim statek i morze.
Ta książka, bardziej niż inne w twórczości Borchardta, zasługuje na miano wojennej, drugą jej część zdominowały bowiem wspomnienia z lat II wojny światowej; akcja w większości toczy się na pokładach statków handlowych i pasażerskich, na czas wojny przekształconych w transportowce wojskowe, wchodzące w skład sił alianckich. W tych okolicznościach humor sytuacyjny i językowy, towarzyszący całej twórczości autora, stanowi przeciwwagę dramatycznych wydarzeń i jest jego sprzeciwem wobec zła i bezsensownej śmierci.
Wartość historyczna tej książki przyczyniła się m.in. do przyznania jej autorowi w 1970 roku Srebrnego Medalu „Za zasługi dla obronności kraju”.

Rok wydania 2011, Oprawa twarda, Ilość stron 404, Format 142 x 204
ISBN 978-83-62994-22-9

Zbiór opowiadań „Pod czerwoną różą i opowiadania różne” jest dopełnieniem kompletu twórczości Karola Olgierda Borchardta. W tym tomie zamieszczono wszystko to, co nie ukazało się we wcześniejszych książkach pisarza.
W pierwszej części, „Pod czerwoną różą”, autor wraca do wspomnień z lat dzieciństwa i wczesnej młodości. Te opowiadania, odtwarzające atmosferę miejsc najbliższych sercu pisarza i przywołujące najważniejsze dla niego osoby, pozwalają bliżej poznać fascynującą osobowość kapitana Borchardta.
Na „Opowiadania różne” składają się utwory, które publikowane były za życia autora w czasopismach i te znalezione w archiwum pisarza po jego śmierci.
Uzupełnieniem tego tomu są zatytułowane „Pod białą różą” wspomnienia Ewy Ostrowskiej, zaprzyjaźnionej z kpt. Borchardtem asystentki pisarza.
Dla Karola Olgierda Borchardta każda z tytułowych róż – czerwona i biała – miała symboliczne znaczenie.

Rok wydania 2011 (wydanie II), Oprawa twarda, Ilość stron 360, Format 124x204
ISBN 978-83-62994-84-7

 

Borchardt znany i nieznany, Kapitan własnej duszy

 

 

 

Kapitan własnej duszy - Borchardt znany i nieznany
Ewa Ostrowska 
 
Wydawnictwo Miniatura, Rok wydania 2001, Liczba stron 253
ISBN 83-908175-7-8

Borchardt znany i nieznany - książka biograficzno-wspomnieniowa o autorze wielu popularnych książek marynistycznych. Ewa Ostrowska, która znała Karola Olgierda Borchardta i pracowała dla niego w latach 1979-1986, wraca w tej książce do swoich wcześniejszych wspomnień zatytułowanych „Pod białą różą”. Ukazuje niezwykłego człowieka w codziennym życiu i niecodziennych okolicznościach, pisze o jego oryginalnych zainteresowaniach, o przyjaźniach i miłości. Swoje doznania i spostrzeżenia dokumentuje wypowiedziami innych osób. Uzupełnia cytatami z zachowanych dokumentów, korespondencji, fragmentami twórczości. Do książki włączone zostało mało znane i dotąd nie nie znane opowiadania Karola Olgierda Borchardta, które jak zwykle wywołują uśmiech i poprawiają nastrój.

Mamert Stankiewicz, Z floty carskiej do polskiej

 

 

 

Z floty carskiej do polskiej

Mamert Stankiewicz
Wydawnictwo Iskry, Data wydania 2007, Stron 388
ISBN 978-83-244-0057-7

Mamert Stankiewicz to dziś nieśmiertelna legenda polskiej floty, uwieczniona przez Karola Olgierda Borchardta w słynnej książce "Znaczy Kapitan". "Z floty carskiej do polskiej" - to wspomnienia spisane przez samego Kapitana. Stankiewicz był oficerem w marynarce rosyjskiej, brał udział w I wojnie światowej, wyjechał do Stanów, do Polski wracał przez syberyjskie obozy pracy, był jednym z twórców Polskiej Marynarki Handlową i jednym z najbardziej zasłużonych kapitanów II Rzeczypospolitej.

Z notatnika ostatniego komendanta

 

 

 

Z notatnika ostatniego komendanta

Tadeusz Olechnowicz
Wydawnictwo Miniatura, Gdynia 2004, str. 420 + 32 str. fotografii

Po raz pierwszy o legendarnym statku szkolnym „Dar Pomorza” napisał jego komendant, ostatni z pięciu, którzy dowodzili Białą Fregatą. W książce, wzbogaconej fotografiami, znalazł się autentyczny zapis wydarzeń i faktów, opinii i przemyśleń, dokonywany przez autora na bieżąco, w miarę, jak czas i warunki żeglowania na to pozwalały. Nieliczne komentarze, napisane po latach, są wyraźnie oddzielone od dokumentu podstawowego, jakim jest notatnik komendanta.

Z notatnika pierwszego komendanta

 

 

 

Dar Młodzieży - Z notatnika pierwszego komendanta

Tadeusz Olechnowicz
Wydawnictwo Miniatura, Gdynia 2008, str. 424 (w tym 52 str. fot.)

Książka jest publikacją autentycznych zapisów autora , dokonywanych w trakcie projektowania, budowy, a następnie pierwszych rejsów i regat, w których autor, będąc pierwszym komendantem „Daru Młodzieży”, uczestniczył i miał udział w jego sukcesach. Na kartach książki, wzbogaconej licznymi fotografiami, pojawiają się ludzie, którzy służyli na żaglowcu pod dowództwem kpt. T. Olechnowicza i ci, którzy w innych okolicznościach - zawodowych czy prywatnych - pojawili się na jego drodze. Książka jest precyzyjnym dokumentem ukazującym historię żaglowca szkolnego „Dar Młodzieży” od pierwszych prac koncepcyjnych do Wielkich Regat Columbus ‘92 ‘, po których kpt. Olechnowicz zdał obowiązki komendanta swemu następcy.

 Okręty szkolne Polskiej Marynarki Wojennej, Antoni Komorowski

 

 

 

Okręty szkolne Polskiej Marynarki Wojennej

Antoni Komorowski
KiW, 1999 r., wyd.I, 172 str.
ISBN 83-05-13067-3

"Książka ta jest rezultatem badań nad rolą i udziałem okrętów w procesie praktycznego kształcenia kandydatów na oficerów PMW. Publikacja zawiera pogłębioną analizę jednostek pływajacych tego typu. Przedstawiono tu też wykaz rejsów szkolnych i innych jednostek, na których odbywały się i odbywają praktyki. Oddzielne strony poświęcono wojennej wyprawie "Wodnika" do Zatoki Perskiej oraz rejsowi dookoła świata żaglowca PMW ORP 'Iskra'. Ten ostatni rejs ożywiają osobiste wspomnienia uczestniczących w rejsie nauczycieli akademickich."

Gdyński Basen Żeglarski

 

 

 

Gdyński Basen Żeglarski 1936-2006

Antoni F. Komorowski
Wydawnictwo Adam Marszałek, 2007 r., wyd.I, 120 str.
ISBN 9788374417204

"Gdyński Basen Jachtowy i pobliska reda portu od lat były miejscem, gdzie autor prowadził kursy manewrowe i egzaminował kandydatów na kapitanów jachtowych. Basen ten zmieniał swoje oblicze i rosła w nim liczba miejsc postojowych z projektowanych początkowo 50 aż do 260. Postawienie nowych pomostów pływających w ostatnich latach i praktyczna likwidacja przestrzeni manewrowej dla jachtów pobudziły refleksje historyczne autora, który postanowił napisać krótką historię gdyńskiego Basenu Żeglarskiego..."

Antoni F. Komorowski, Jachting Zatoki Gdańskiej

 

 

 

Jachting Zatoki Gdańskiej

Antoni F. Komorowski
Wydawca: Fundacja Promocji POiGM, Rok wydania 2007, Liczba stron 176
ISBN 978-83-60584-07-1

Monografia prezentująca przystanie żeglarskie i porty Zatoki Gdańskiej, których infrastruktura była przyjazna żeglarzom. Przedstawia krótką historię i rozwój portów: Górki Zachodnie, Jastarnia, Hel, Puck i Władysławowo. Oddzielną analizą objęte zostały: Basen Żeglarski w Gdyni, przystanie żeglarskie Gdańska oraz projekty mariny w Sopocie. Autor omawia projekty, remonty, przebudowy i modernizacje portów oraz przystani Zatoki.
Książka jest bogato ilustrowana archiwalnymi fotografiami i kopiami dokumentów archiwalnych.

Jacht klub morski Gryf 1928-2008

 

 

 

Jacht klub morski Gryf 1928-2008

Marek Twardowski
Wydawnictwo Oficyna Morska, Gdańsk 2008, Format A-4, Oprawa twarda, 143 strony
ISBN 978-83-60584-12-5

Historia powstania i działalności jednego z nielicznych polskich klubów żeglarskich, mogących poszczycić się 80-letnią tradycją. Bogato ilustrowana zdjęciami historia klubu, ludzi i jachtów.

Fischer Jan, Pod żaglami

 

 

 

Pod żaglami

Fischer Jan
Wydawnictwo Przedsięwzięcie Galicja, Rok wydania: 2007, Ilość stron: 119
ISBN 9788392086079

„Pod żaglami” to fascynująca opowieść o początkach żeglarstwa morskiego w odrodzonej po latach niewoli Polsce. Rejs Carmen z Kopenhagi do Gdańska był pierwszym rejsem jachtu pod polską banderą, a postać zapomnianego krakowskiego żeglarza warto przypomnieć dzisiejszym młodym żeglarzom. „Pod żaglami” to próba zatarcia białych plam w dziejach polskiego żeglarstwa. i nie chodzi tu bynajmniej o próby wymazania zdarzeń ze zbiorowej pamięci, ale o wypełnianie luki na temat początków żeglarstwa na ziemiach polskich w okresie rozbiorów.

Utracone jachty, Paul Gelder

 

 

 

Utracone jachty

Paul Gelder
przekład: Milka Jung
Wydawnictwo Almapress, data wydania 2011, wydanie 2, stron 392
ISBN 978-83-7020-430-3

Zbiór wstrząsających historii dotyczących jachtów utraconych na morzu. Od tragicznego zatonięcia Ouzo, który został rozjechany przez prom na kanale la Manche do relacji naocznego świadka z katastrofy Hoologan V. Są tu opowieści o zderzeniach z niezidentyfikowanymi obiektami pływającymi, pożarach, eksplozjach, wyczerpaniu załogi, straszliwej pogodzie, błędach nawigacyjnych, wywrotkach i utratach masztów, wszystkim tym, co sprawia, że ciarki chodzą po plecach.

Marcin Pielesz, Latarnie morskie świata

 

 

 

Latarnie morskie świata

Marcin Pielesz
Wydawca Dragon, Rok wydania: 2011, Wydanie: I, Liczba stron: 112
ISBN 978-83-62521-56-2

Pierwotnie do nawigacji wykorzystywano punkty orientacyjne w terenie, takie jak wzgórza czy wyspy. Gdy to nie wystarczało, zaczęto stosować sztuczne znaki świetlne w postaci płonących stosów drewna. Początkowo rozpalano je w najróżniejszych miejscach, a potem przeniesiono na nadbrzeżne wzniesienia. W pierwszym okresie funkcjonowania świetlnych znaków nawigacyjnych do rozniecenia ognia używano drewna, a czasami zamiennie świec i lamp oliwnych. Prawdziwy przełom w tej dziedzinie nastąpił po zastosowaniu urządzeń działających w oparciu o fale radiowe, czyli radiostacji, radiolatarni i radaru. 18 sierpnia 2002 r. na wniosek angielskiej organizacji kultywującej dziedzictwo i tradycje morskie obchodzono na całym świecie I Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. Od tej pory świętuje się go dorocznie w trzecią niedzielę sierpnia.

Przy sterach i pod żaglami - poczet ludzi morza  Przy sterach i pod żaglami - poczet ludzi morza 1914-2014

Henryk Mąka
Wydawca Bellona, Warszawa 2014, okładka twarda, format: 15 x 21 cm, stron: 304
ISBN:  978-83-11-13027-2

Ponad 40 opowieści biograficznych najbardziej zasłużonych ludzi morza na przestrzeni ostatnich stu lat: kontradmirał Porębski, generał Zaruski, kapitan Ziółkowski ... W dalszej części publikacji znalazły się osoby różnych zawodów i specjalności, które wniosły znaczący wkład w rozwój gospodarki morskiej po II wojnie światowej; Kapitanowie Maciejewicz i Poinc, organizatorzy dalekomorskiego rybołówstwa Nebel i Gorządek, ministrowie Darski i Szopa, twórcy przemysłu okrętowego Doerffer, Jendza i Soyka, malarze maryniści Leszczyński i Moskwa, żeglarz samotnik Teliga, marynarz bohater Borowy, sławny kadłubowiec Zawrzykraj, konstruktor statków Piskorz-Nałęcki i żaglowców Zygmunt Choreń...

Sindre Bø - Anna af Sand - Historien om en jakt

Anna af Sand - Historien om en jakt

Sindre Bø
Wydawca: Wigestrand / Stavanger Sjøfartsmuseum, Język: norweski, Stron: 259, Stavanger 2011, Wydanie: I
ISBN: 9788281401181

Sindre Bø, „Anna af Sand - Historien om en jakt”, bogato ilustrowana książka opowiada historię jednego z najstarszych europejskich żaglowców. Norweski slup „Anna af Sand” został zbudowany w 1848 roku przez szkutników w Hardanger. Przez wiele lat „Anna af Sand” żeglowała z towarami na pokładzie po Bałtyku, Morzu Północnym i wodach norweskich fiordów. Obecnie po rekonstrukcji, pełni rolę pływającego muzeum, ambasadora morskiej historii Norwegii.
W 2011 roku „Anna af Sand” już po raz trzeci odwiedziła Gdańsk (poprzednio w 1990 i w 2001 roku). Norwescy żeglarze przywieźli ze Stavanger do Gdańska suszone dorsze i solone śledzie w beczkach.
Fotorelacja z wizyty - Anna af Sand w Gdańsku.