To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

Fotografia żeglarska

 

- Halina Wasielke-Cieślak Gdynia pod żaglami, Studio Spartan 2003
- Clara Zanotti, Simone Perotti Jachty, Wydawnictwo Olesiejuk 2011
- Christian Parma, Andrzej Januszajtis Gdynia miasto zwrócone ku morzu, Parma Press 2011
- Sławomir Kitowski Gdynia miasto z morza i marzeń, Alter Ego 2008

fotografia żeglarska

Halina Wasielke-Cieślak

 

 

 

Gdynia pod żaglami

Halina Wasielke-Cieślak
Studio Spartan, 2003 r., wyd.I, 138 str., nakład 2 tys. egz.
ISBN 83-906429-5-6

"To były niezwykłe, piękne, słoneczne dni. Tylko na zakończenie zlotu, kiedy żaglowce wyruszyły w paradzie na Zatokę Gdańską - niebo zasnuła mgła. Tysiące ludzi wypłynęło na statkach pasażerskich, jachtach, motorówkach, pontonach, by im towarzyszyć i jeszcze na parę godzin przedłużyć emocje minionych dni. Było widać, jak trudno się rozstać z nowymi przyjaciółmi... Wiele osób nie kryło wzruszenia żegnając "białe ptaki" oceanów startujące do regat w zapadającym zmierzchu. A myśli żeglarzy szybowały za widnokrąg - oni już wypływali w swój kolejny rejs. Bo niezależnie od tego co spotyka nas na lądzie - mamy morze."


Mira Urbaniak

Jachty, Clara Zanotti, Simone Perotti

 

Jachty

Clara Zanotti, Simone Perotti
Wydawnictwo Olesiejuk, Rok wydania: 2011, liczba stron: 504
ISBN 978-83-7708-826-5

Jako dziecko pragnąłem łodzi. Patrzyłem na nie z daleka i wydawały mi się niedosięgnione jak granica realnego życia. Poza jej linią na pewno leżał świat, przyszłość. Dla mnie prawdziwy mężczyzna był doświadczonym marynarzem. Nie wiedziałem nic o życiu, byłem za młody. Tajemnicza marynarska terminologia zostawiała mnie z poczuciem mniejszości i słabości...   Perotti Simone, ze wstępu.

Christian Parma, Andrzej Januszajtis, Gdynia Miasto zwrócone ku morzu

 

 

 

Gdynia miasto zwrócone ku morzu

Christian Parma, Andrzej Januszajtis
Wydawnictwo Parma Press, Rok wydania 2011, Liczba stron 160
Album w języku polskim, angielskim, niemieckim
ISBN 978-83-7777-002-3

Gdynia to młode miasto, zbudowane od podstaw w dwudziestoleciu międzywojennym, wcześniej była tu rybacka osada, a na początku XX wieku ? kąpielisko. O powstaniu miasta zadecydowało dogodne położenie jako portu morskiego. Imponująca szybkość realizacji wzbudza szacunek do dziś. Kreatorem tego przedsięwzięcia był minister Eugeniusz Kwiatkowski. W naszym albumie staraliśmy się pokazać malowniczo położoną Gdynią, jej modernistyczną i współczesną architekturą, nie zapominając też o porcie. Uzupełnieniem są archiwalne fotografie z czasów powstawania miasta, niemieckiej okupacji i powojennej rozbudowy.

Sławomir Kitowski, Gdynia Miasto z morza i marzeń

 

 

 

Gdynia miasto z morza i marzeń

Sławomir Kitowski
Wydawnictwo Alter Ego - Sławomir Kitowski, Rok wydania 2008, Liczba stron 358
ISBN 83-916343-4-5

Album został nagrodzony tytułem "Gdańskiej Książki Jesieni `97 w konkursie "Media-Książce" oraz uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gdyni "za piękną formę artystyczna i wykorzystanie nieznanych, cennych zdjęć". Jest pierwszą i jedyna publikacją tak szeroko ilustrująca historię powstawania i rozwoju miasta. w nowatorskim ujęciu. Zawiera 1300, w większości niepublikowanych wcześniej fotografii z lat 1900 - 1939, skomponowanych tematycznie, opisanych i przedstawionych chronologicznie. To fascynujące opowiadanie obrazem ukazuje powstanie największego fenomenu II Rzeczypospolitej - Gdyni. Klimat tamtych lal przybliżają liczne cytaty z ówczesnej literatury i prasy.