To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

Bedekery żeglarskie

 

- Mira Urbaniak Gdynia żeglarska stolica Polski, Gdynia 2003
- Mira Urbaniak Gdynia żeglarska stolica Polski, Edycja 2012
- Wojciech Marek Darski Mazury od środka - Bedeker dla przyjaciół, Wydawnictwo Mazurskie 2009
- Maciej Biechowski, Michał Wysocki Porty Jachtowe Zatoki Gdańskiej, Wydawctwo Akademia Jachtingu 2009
- Piotr Owczarski Żeglarstwo na Pomorzu Zachodnim, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski 2011

bedekery żeglarskie

Bedeker Miry Urbaniak, Gdynia żeglarska stolica Polski  

Polska wolna, choć bez Gdańska, ustanowionego Wolnym Miastem, symbolicznie zaślubiła skrawek morza 10 lutego 1920 roku w Pucku. Nie było portów i floty, ale byli wizjonerzy. Minister Eugeniusz Kwiatkowski swoją koncepcję polityki morskiej postanowił oprzeć o Gdynię – wioskę rybacką, budując nowoczesne miasto i port – polskie „okno” na świat, a admirał Kazimierz Porębski – polskie szkolnictwo morskie. Dla Szkoły Morskiej w Tczewie zakupiono trzymasztowy bark nadając mu imię „Lwów”, Marynarka Wojenna wzbogaciła się o holenderski szkuner , który nazwano „Iskrą”, a harcerze szwedzki szkuner „Petrea” przemianowali na „Zawiszę Czarnego”. I tak zaczęła się również żeglarska Gdynia.


Bedeker Miry Urbaniak „Gdynia żeglarska stolica Polski”.

Bedeker Miry Urbaniak, Gdynia żeglarska stolica Polski

 

 

 

Gdynia żeglarska stolica Polski

Mira Urbaniak
Gdynia, 2003 r., 197 str.

"Bedeker Miry Urbaniak, prowadzi nas przez miasto, które pełne jest barwnych postaci, żaglowców, jachtów, klubów i instytucji, przez miasto, w którym dzieją się rzeczy ciekawe, godne uwagi. Wilki morskie - część pierwsza: portrety - miniatury osób, które pozostawiły w Gdyni swój ślad; Jachty i żaglowce – część druga: opisy jachtów, jednostek, które przeszły już do historii; Kluby, stowarzyszenia, imprezy - część trzecia. Niezwykły zmysł obserwacji autorki oraz żywy język, skrzący się gdzieniegdzie swoistym poczuciem humoru, dają w efekcie obraz miasta, do którego warto zawitać."


Stefan Ekner

Bedeker Miry Urbaniak, Gdynia żeglarska stolica Polski

 

 

 

Gdynia żeglarska stolica Polski

Mira Urbaniak
Edycja 2012
ISBN 978-83-919401-1-2

Bogato ilustrowana książka opowiadająca o wilkach morskich oraz jachtach i żaglowcach Gdyni.
"Ta książka powstała z gdyńskiej tradycji mojej rodziny, fascynacji pionierami Polski morskiej, miłości do żaglowców, podziwu dla żeglarzy sportowych - wielu lat dziennikarskiej popularyzacji spraw morza. A także z dumy, że właśnie w Gdyni realizowane są wielkie żeglarskie projekty. Nie jest to więc historia czy encyklopedia gdyńskiego żeglarstwa, ale raczej przewodnik emocjonalny. Mam nadzieję, że dorosłym otworzy pamięć i serca, a młodym uświadomi co znaczy 'poczuć bluesa' w żaglach."


Mira Urbaniak

Mazury od środka

 

 

 

Mazury od środka - Bedeker dla przyjaciół

Wojciech Marek Darski
Wydawnictwo Mazurskie, wydanie I, 2009 rok, ilość stron: 216
ISBN 978-83-61349-00-6

"Ten bedeker stara się utrwalić ów odchodzący świat Mazur i zwrócić Państwa uwagę na to, co jeszcze z niego pozostało - zarówno w krajobrazie, jak i w architekturze, ludzkiej historii oraz codzienności..."


Wojciech Marek Darski

Porty Jachtowe Zatoki Gdańskiej

 

 

 

Porty Jachtowe Zatoki Gdańskiej

Maciej Biechowski, Michał Wysocki
Wydawctwo Akademia Jachtingu, 2009 rok, 48 stron
ISBN 978-83-928628-0-2

Przewodnik po portach i przystaniach Zatoki Gdańskiej. Autorzy opisali mariny i przystanie, podając głębokości, opis podejścia, warunki postoju, dostępne usługi oraz obowiązujące ceny. Znajdziemy w niej również opisy miejscowości i rzeczy wartych zobaczenia. Pozycja dla wszystkich chcących zacząć żeglugę po Zatoce Gdańskiej.

Żeglarstwo na Pomorzu Zachodnim

 

 

 

Żeglarstwo na Pomorzu Zachodnim

Piotr Owczarski
Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, wydanie I, 2011 rok, stron: 157
ISBN 978-83-932444-0-9

Żeglarstwo na Pomorzu Zachodnim Piotra Owczarskiego, to przewodnik dla żeglarzy, w którym można znaleźć mapy żeglarskie polsko-niemieckiego pogranicza od wyspy Rugii do Darłowa, opisy 80 portów i przystani (w tym informacje o atrakcjach turystycznych, zdjęcia i mapy portów), opisy szlaków żeglarskich Pomorza Zachodniego, informacje o firmach czarterujących jachty w tym regionie, ratownictwie i otrzymywaniu prognoz pogody dla zachodniego Bałtyku, kontakty z ważniejszymi portami Pomorza Zachodniego i leżącymi nad akwenami zachodniego Bałtyku.