
×
Rejs Roku
Rejs Roku 2018
- NavyNews
-
Autor
- Wylogowany
- COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK_BANNED
-
Mniej
Więcej
- Posty: 121
2 lata 1 miesiąc temu - 1 rok 1 miesiąc temu #295
przez NavyNews
Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2018, poddało ocenie 11 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Nie było tym razem werdyktów jednogłośnych. Dyskutowano merytorycznie i wielokierunkowo praktycznie każdą kandydaturę, pod kątem wartości sportowych, społecznych, edukacyjnych, także promocyjnych, zawierających się w poszczególnych żeglarskich przedsięwzięciach. Uznając, że dwa przedsięwzięcia żeglarskie - Szymona Kuczyńskiego i Mariusza Kopera - rangą i profesjonalną realizacją zasługują na najwyższe oceny, Jury postanowiło przyznać im ex aequo Srebrny Sekstant i Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2018”.
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
Nagrody Honorowe „Rejs Roku 2018” i „Srebrny Sekstant”.
(Nagroda Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)
(Nagroda Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)
Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2018, poddało ocenie 11 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Nie było tym razem werdyktów jednogłośnych. Dyskutowano merytorycznie i wielokierunkowo praktycznie każdą kandydaturę, pod kątem wartości sportowych, społecznych, edukacyjnych, także promocyjnych, zawierających się w poszczególnych żeglarskich przedsięwzięciach. Uznając, że dwa przedsięwzięcia żeglarskie - Szymona Kuczyńskiego i Mariusza Kopera - rangą i profesjonalną realizacją zasługują na najwyższe oceny, Jury postanowiło przyznać im ex aequo Srebrny Sekstant i Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2018”.
- Dwie równorzędne Nagrody Honorowe „Rejs Roku 2018” i „Srebrne Sekstanty”
- Szymonowi Kuczyńskiemu, który opłynął świat w rejsie non stop trasą wokół Przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin⁰ i Horn. Jacht „Atlantic Puffin” typu Maxus 22 - nieco ponad sześciometrowy - jest najmniejszym jachtem, na jakim dokonano takiego wyczynu. Żeglarz wystartował z Plymouth 19 sierpnia 2017 roku, tam też zakończył rejs 17 maja 2018 roku zamykając wokółziemską pętlę w 270 dni, 10 godzin i 29 minut, pokonując 29 044 Mm ze średnią prędkością 4,5 węzła. Po minięciu przylądka Horn Szymon musiał uporać się z poważną awarią masztu. Szymon Kuczyński jest trzecim Polakiem, który samotnie opłynął świat bez zawijania do portu. Wcześniej dokonali tego – Henryk Jaskuła ("Dar Przemyśla") i Tomasz Lewandowski ("Luka"). Opłynięcie świata w rejsie non stop na tak małym jachcie stawia Szymona Kuczyńskiego w gronie najwybitniejszych współczesnych żeglarzy.
- Mariuszowi Koperowi, który wraz z 8-mio osobową załogą na jachcie „Katharsis II” dokonał pierwszego w historii światowego żeglarstwa opłynięcia non-stop kontynentu Antarktydy, całkowicie po antarktycznych wodach. Trasa dookoła Antarktydy z Kapsztadu do Hobart została oficjalnie zweryfikowana przez sędziów żeglarskich w Kapsztadzie i Hobart oraz przez Radę Światowych Rekordów Żeglarskich (WSSRC) jako rejs o długości 15 853 Mm, zrealizowany non-stop w 102 dni, 22 godziny, 59 minut i 5 sekund. Sama pętla dookoła Antarktydy o długości 10 180 Mm w całości zrealizowana została na południe od 62 stopnia szerokości południowej i domknięta 20.03.2018 roku, w czasie 72 dni i 6 godzin. Jednocześnie wyczyn załogi Katharsis II został uznany jako Światowy Rekord Guinnessa w kategorii: "Pierwsze okrążenie Antarktydy jachtem żaglowym na południe od 60 równoleżnika południowego". Tak blisko kontynentu, non-stop i w takim tempie nie opłynął Antarktydy jeszcze nikt.
- Drugą Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2018” Jury przyznało kapitanowi Ryszardowi Wojnowskiemu, który na jachcie „Lady Dana 44” zorganizował wielką, etapową wyprawę dookoła świata oraz za oba kręgi polarne z pokonaniem Przejścia Północno – Wschodniego (powtórnie - tym razem ze wschodu na zachód). Kapitan Wojnowski osobiście prowadził wyprawę na wodach antarktycznych oraz nieprzerwanie z Kiribati na Kamczatkę, przez Cieśninę Beringa, Przejście Północno-Wschodnie do Archangielska i przez Kanał Białomorski na Bałtyk.
- Trzecią Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2018” przyznano kapitanowi Eugeniuszowi Moczydłowskiemu za realizację kolejnego arktycznego badawczego projektu, tym razem na trasie: Gdańsk, Helgeroa, Egersund, Longyearbyen, Ny-Alesund, Bodo, Egersund, Helgeroa, Gdańsk. Podczas 100 dni żeglugi osiągnięto maksymalną szerokość 81°56’N, realizując badania m.in. dryfu w polu lodowym prądu Wschodnio-Grenlandzkiego. Unikatowe rejsy „Magnusa Zaremby” to swoisty powrót do pierwotnej, utylitarnej formy wykorzystania statków żaglowych.
- Jury postanowiło także wyróżnić kolejne żeglarskie projekty:
- kpt. Krzysztof Kamiński startując na jachcie „Husaria” wygrał klasę Section 2 w 110 edycji największych, prestiżowych słodkowodnych regat Chicago – Mackinac
- kpt. Mateusza Stodulskiego, który spełnił marzenia realizując rodzinny rejs na jachtach „Sputnik” II i III
- kpt. Wojciech Malejkę za załogową wyprawę na s/y „Wassyl”
- Specjalnym wyróżnieniem „REJSU ŻYCIA” Jury postanowiło ponadto uhonorować odchodzącego na emeryturę dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku dr inż. Jerzego Litwina za wiele lat dokonań, realizowania misji i pasji na polu zachowania i popularyzacji morskich dokonań naszego kraju.
Przyznano także tradycyjne nagrody specjalne:
- Nagrodami specjalnymi Polskiego Związku Żeglarskiego wyróżniono:
- dr inż. Jerzego Litwina za trudną do przecenienia opiekę nad historią, osiągnięciami i materialnymi śladami polskiego żeglarstwa morskiego.
- Krzysztofa Kamińskiego, zasłużonego działacza polonijnego żeglarstwa, byłego komandora najstarszego klubu polonijnego – Joseph Conrad Yacht Club, komandora Polish Yachting Association of North America (PYA NA), współorganizatora wielu żeglarskich przedsięwzięć popularyzatorskich, uczestnika regat, w których startuje zawsze pod polską banderą i z polską załogą.
Nagrodą Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynową Różą Wiatrów” uhonorowano:
- FUNDACJĘ GDAŃSKĄ - za innowacyjność, wysoki poziom realizacji oraz konsekwentne budowanie marki międzynarodowego zlotu żaglowców BALTIC SAIL jako morskiej wizytówki Gdańska oraz wiele innych przedsięwzięć popularyzujących tradycję i kulturę morską.
Nagrodą Grotmaszta Bractwa Kaphornowców im. kpt. Aleksandra Kaszowskiego uhonorowano:
- LIGĘ MORSKĄ I RZECZNĄ w setną rocznicę powstania, uznając ponadczasowe zasługi Ligi i jej członków (w tym najwybitniejszych budowniczych morskiej Polski) w rozwijaniu morskiej tożsamości Polaków na chwałę biało-czerwonej bandery.
Nagroda magazynu sportów wodnych „Żagle”
- Szymon Kuczyński - za samotny rejs non stop dookoła świata jako przykład doskonałej praktyki oceanicznej. Kapitan i jacht zdali najtrudniejszy z możliwych egzaminów. Szymon może być dla wielu młodych żeglarzy doskonałym przykładem na to, że doświadczenie, dobre przygotowanie, niezwykła wytrzymałość oraz determinacja, pozwalają realizować tak ambitne przedsięwzięcia.
W obradach Jury 49-tej edycji nagród uczestniczyli:
- kontradm. Czesław Dyrcz przewodniczący Jury
- Bogusław Witkowski wiceprezes PZŻ ds. morskich, przew. Kom. Żeglarstwa Morskiego
- Zbigniew Stosio sekretarz Jury, Sekretarz Generalny PZŻ
- Andrzej Radomski przedstawiciel Prezydenta Miasta Gdańska
laureaci nagród Rejs Roku z lat ubiegłych:
- Krystyna Chojnowska-Liskiewicz
- Cezary Bartosiewicz Grotmaszt Bractwa Kaphornowców
- Jerzy Jaszczuk
- Hubert Latoś
- Roman Paszke
- Jerzy Rakowicz
- Andrzej Rościszewski
- Jerzy Wąsowicz
Tradycyjna gala żeglarska odbędzie się 1 marca 2019 r. w Dworze Artusa w Gdańsku.
Źródło: Rejs Roku 2018
Ostatnia1 rok 1 miesiąc temu edycja: NavyNews od. Powód: Aktualizacja
Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.
- Jesteś tutaj:
-
Start
-
Forum
-
Regaty i imprezy żeglarskie
-
Imprezy żeglarskie
-
Rejs Roku
- Rejs Roku 2018