To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

The Tall Ships Races 2017

 

    Trasa, którą będą musieli pokonać uczestnicy TTSR 2017 zacznie się w poniedziałek 3 lipca w Halmstad w Szwecji. Kolejne etapy regat to: Kotka w Finlandii, Turku, również w Finlandii, Kłajpeda na Litwie, a zakończenie nastąpi na Odrze w Szczecinie. Dla miasta regaty te oznaczają nie tylko wizytę żaglowców i jachtów, wizytę rzeszy miłośników żeglarstwa, ale i sporo inwestycji, takich jak np. budowa mostu Kłodnego, a także systemu rond i wykończenia nabrzeży. Wiele z nich zostanie ukończonych dopiero po odbyciu się wielkiego finału, ale przydadzą się one z pewnością mieszkańcom Szczecina.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

The Tall Ships Races Szczecin

    Szczecin w dniach 5-8 sierpnia 2017 roku już trzeci raz w historii będzie gospodarzem finału regat wielkich żaglowców. Wcześniej finał odbywał się tu w 2007 i 2013 roku. W 2013 roku była to największa żeglarska impreza na świecie, w której uczestniczyło aż 2,5 miliona osób.
Z kolei w 2015 roku Szczecin był portem kończącym The Baltic Tall Ships Regatta 2015 (Kłajpeda - Szczecin).
    Zwieńczeniem tej trwającej kilka tygodni morskiej rywalizacji TTSR 2017 ma być kolorowa i zjawiskowa parada wszystkich załóg, która przemierzy ulice w centrum Szczecina. Oprócz tego czeka nas także ceremonia wręczenia trofeów w aż czterech klasach Class A, Class B, Class C, Class D oraz oczywiście w klasyfikacji generalnej. Samemu finałowi towarzyszyć będzie wiele niezwykle interesujących imprez. Do Szczecina przybędzie wiele zaproszonych gwiazd i różnych innych gości. Wielkim wydarzeniem zapewne będzie występ Andrea Bocelliego, który wystąpi na dużej scenie przy Wałach Chrobrego 5 sierpnia, a towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie. Bocelli jest jednym z najsłynniejszych i najbardziej uznanych artystów operowych na całym świecie. Jego płyty doskonale się sprzedają, obecnie jest to prawie 100 milionów egzemplarzy. Artysta podczas koncertu wykona najsłynniejsze kompozycje muzyki filmowej, które pochodzą z płyty „Cinema”. Wydany w 2015 roku Compact Disc, to już piętnasta płyta Śpiewaka. Planowane jest połączenie finału The Tall Ship Races z Międzynarodowym Festiwalem Sztucznych Ogni „Pyromagic”. Będzie to kilkudniowa impreza plenerowa, która rozpocznie się tuż po zakończeniu regat. Finał to także śpiewanie szant, opowieści uczestników, wyborne jedzenie, zwiedzanie żaglowców i jachtów uczestniczących w regatach.
    Swój udział w regatach zapowiedziało już wiele żaglowców. Między innymi jest to „Shtandart” z Rosji, „Tre Kronor af Stockholm” ze Szwecji, „Sorlandet” z Norwegii, a także sporo polskich żaglowców, chociażby „Zawisza Czarny”, „Dar Szczecina” czy „Fryderyk Chopin”. W regatach uczestniczyć też będzie wielu młodych adeptów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z żeglarstwem, im właśnie dedykowany jest etap Cruise in Company, w którym następuje wymiana części załogi żaglowców uczestniczących w imprezie.

Trójmasztowa fregata Sorlandet

    Nie można przegapić takiej okazji jak finał The Tall Ships Races 2017, jest to impreza, która długo zostaje w pamięci i robi ogromne wrażenie zarówno na uczestnikach jak i obserwatorach. Zresztą podczas finału doskonale bawią się wszyscy. Oprócz tego można połączyć to ze zwiedzaniem miasta i uczestnictwem w licznych imprezach towarzyszących.
    Warto przyjechać tu w sierpniu na kilka dni i zostać dłużej niż tylko na finał, można bowiem przy okazji zwiedzić Szczecin, który jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Na uwagę szczególnie zasługuje tu współczesny i niezwykle oryginalny budynek, oddanej do użytku w 2014 roku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Z kolei przed II wojną światową w miejscu tym znajdował się Dom Koncertowy. Warto także udać się na tak zwane Jasne Błonia, które powstały w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Można tu pospacerować, urządzić sobie piknik, odpocząć. Ciekawostką jest to, iż w 1987 roku mszę św. odprawił tu papież Jan Paweł II. Na błoniach ciekawym obiektem jest Pomnik Czynu Polaków, na który składają się przede wszystkim trzy okazałe orły. Nie można także zapomnieć o Zamku Książąt Pomorskich, który dawniej był siedzibą Gryfitów. Budowla leży na skarpie, a obecnie znajduje się tu między innymi muzeum i opera. Turyści chętnie spacerują także po bulwarach nad Odrą. Na szczególną uwagę zasługuje tu Aleja Żeglarzy, która słynie z wielu przepięknych marynistycznych rzeźb. Wspaniałe widoki rozciągają się również z tarasu widokowego na Wałach Chrobrego. To właśnie przede wszystkim tutaj odbędzie się wielki finał The Tall Ships Races 2017.