To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

The Tall Ships Races 2016

 

   Od zakończenia corocznych regat The Tall Ship Races minął już miesiąc. To chyba dobry czas na pierwsze podsumowanie imprezy, która tradycyjnie wzbudziła ogromne emocje wśród pasjonatów żeglarstwa.
 
   Wyjątkowy rok

   Na wstępie warto podkreślić, że tegoroczne regaty obchodziły swoisty jubileusz. Okazuje się bowiem, że start pierwszej imprezy z cyklu miał miejsce w 1956 roku czyli dokładnie 60 lat temu. A to oznacza ni mniej ni więcej tylko diamentowe gody. Co ciekawe regaty zorganizowane w 1956 roku miały być uroczystym pożegnaniem ery wielkich żaglowców. Okazało się jednak, że zainteresowanie imprezą było tak duże, że nie sposób było nie kontynuować tego niezwykłego cyklu.

Alexander von Humboldt II

   Na gospodarza tegorocznej imprezy wyznaczono belgijskie miasto Antwerpia, które wcześniej już trzykrotnie uczestniczyło w regatach.  I właśnie tam, dokładnie 7 lipca, rozpoczęły się jubileuszowe regaty The Tall Ship's Races 2016. Już od 5 lipca do portu zaczęły przybywać doskonale nam znane jednostki jak norweski Statsraad Lehmkuhl czy holenderski Gulden Leeuw. Rozpoczęcie regat zaplanowano na 5-7 lipca. Przez ten czas przez belgijski port przewinęło się blisko 4000 uczestników z prawie 30 krajów. Był to czas obfitujący w spotkania starych znajomych, długie dyskusje i przede wszystkim radosne celebrowanie początku imprezy.

   Antwerpia czyli kulturowy tygiel

   Słów kilka warto poświęcić samej Antwerpii. Jest ona drugim co do wielkości portem w Europie. Ponadto miasto to skupia w sobie przedstawicieli aż 164 różnych narodowości. Niezwykła architektura, liczne zabytki oraz budowle sakralne tylko podkreślają wyjątkowość tego miasta.Właśnie w takich okolicznościach odbyła się uroczysta parada okrętów rozpoczynająca regaty. Feeria barw, mieszanka kulturowa oraz radosna atmosfera stanowiły najmocniejsze akcenty inauguracji TTSR 2016.Ważnym punktem programu stał się także konkurs na najlepsze selfie uczestników regat. Zadaniem każdej załogi było wykonanie takiego zdjęcia i wrzucenie go na jeden z portali społecznościowych. Na pierwszy rzut oka w ogóle niezwiązana z żeglarstwem konkurencja wzbudziła ogromne emocje wśród osób biorących udział w regatach.Przy okazji rozpoczęcia TTSR 2016 warto na chwilę zatrzymać się przy dwóch jednostkach uczestniczących w imprezie. Pierwszą z nich jest doskonale znany Lord Nelson z Wielkiej Brytanii. Jest to jeden z dwóch żaglowców na świecie, zaprojektowany dla załóg o dużym zróżnicowaniu umiejętności poszczególnych członków. Drugim wyróżnionym jest belgijski szkuner gaflowy Rupel, który w trakcie trwania regat obchodził swoje 20 urodziny.Wyjątkowym uczestnikiem I etapu regat był polski Dar Młodzieży. Jednostka, której w zasadzie nie trzeba przedstawiać.

Antwerp - Lisbon - Cadiz - A Coruna

   Wyniki pierwszego etapu

   Pierwszy z trzech etapów TTSR 2016 prowadził z belgijskiej Antwerpii do portugalskiej Lizbony. Między 10 a 22 lipca trwała zacięta, ale uczciwa walka o jak najlepsze miejsca. Jej wyniki prezentujemy w poniższym zestawieniu.

  Klasa A Klasa B Klasa C Klasa D
1    Statsraad Lehmkuhl Jolie Brise    St Iv Akela
2 Georg Stage Maybe Spaniel Tomidi
3 Fryderyk Chopin Rupel Challenge Wales Politechnika
4 Christian Radich   Ocean Spirit of Moray    Bies
5 Mir   Roztocze  
6 Dar Młodzieży      
7 Pogoria      
8 Simon Bolivar      
9 Alexander von Humboldt II      


Jak widać podczas I etapu nie zabrakło polskich akcentów. Szczególnie cieszą trzecie miejsca wywalczone przez Fryderyka Chopina (klasa A) oraz Politechnikę (klasa D).

   Lizbona czyli finisz I etapu

   Dni 22-25 lipca miały stać się wielkim świętem żeglarskim i jednocześnie okazją do chwili wytchnienia po wyczerpującym etapie wyścigu. Oficjalne otwarcie imprezy, z udziałem Głównego Sztabu Marynarki Wojennej Portugalii, zaplanowano na godzinę 11:00. Pierwszy dzień imprezy zakończył się uroczystym obiadem kapitańskim. Dzień później czyli 23 lipca odbyła się wielka parada załóg przez miasto. Była to doskonała okazja dla postronnych widzów, aby wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Te kilka dni minęło w ekspresowym tempie i już 25 lipca wszystkie załogi musiały przygotować się do II etapu regat. Poniedziałkowe popołudnie wypełniła spektakularna parada żaglowców. Całą flotę poprowadziła portugalska jednostka Vera Cruz, co było wyraźnym ukłonem w stronę gospodarzy. Tuż za Vera Cruz podążały Creoula oraz Santa Maria Manuela, a także meksykańska jednostka Cuauthemoc. Licznie zgromadzeni widzowie byli świadkami prezentacji aż 47 statków (19 w klasie A, 6 w klasie B, 16 w klasie C i 6 w klasie D) biorących udział w The Tall Ship Races 2016.

   Kierunek Cadiz

   Początek etapu można nazwać wymarzonym. Wspaniałe warunki do żeglowania sprawiły, że wszystkie jednostki z dużym optymizmem przystąpiły do walki o jak najwyższe lokaty. Kapitanowie statków obrali kurs na hiszpański port w Cadiz, który miał być metą II etapu regat. Pierwsze załogi miały pojawić się u celu już 28 lipca. W dniach 28-31 lipca zaplanowano uroczyste obchody zakończenia kolejnego etapu regat. Wielka ceremonia otwarcia odbyła się w czwartkowe popołudnie 28 lipca. Podczas trzydniowej imprezy gospodarze zaplanowali liczne koncerty oraz konkurencje, w których mogli się zmierzyć nie tylko uczestnicy TTSR 2016, ale także licznie przybyli widzowie. Starożytny Kadyks dał się poznać także jako kraina pełna radości i zamieszkała przez skorych do zabawy, przyjaźnie nastawionych ludzi. Warto dodać, że imprezy towarzyszące The Tall Ship Races to nie tylko zabawy ściśle związane z żeglarstwem. Cadiz zaskoczyło wszystkich przybyłych dużą ilością muzyki tanecznej, konkursami tańców (zumba, tango). Na koniec parady, która odbyła się 29 lipca, zaplanowano uroczyste ogłoszenie wyników II etapu i rozdanie nagród.
Kolejność na zakończenie II etapu przedstawiała się następująco:

  Klasa A Klasa B Klasa C Klasa D
1    Statsraad Lehmkuhl    Jolie Brise    Hosanna Sea Lion of London
2 Christian Radich Rupel St Ivl Rona II
3 Simon Bolivar Maybe Black Diamond of Durham    Akela

   Ponadto wręczono także nagrody w kategoriach:

- najdłuższa droga do domu (ARM Cuauhtémoc   /Acapulco),
- najładniejszy statek (SV Amerigo Vespucci   /La Spezia),
- najmłodsza załoga (Jolie Brise   /Southampton – średnia wieku 19 lat),
- najbardziej międzynarodowa załoga (SV Christian Radich   /Oslo – 18 narodowości),
- konkurs selfie (Milena Leziak z jednostki Roztocze   /Szczecin).

   Start do III etapu

   Wielkie świętowanie w Cadiz zakończyła zapierająca dech w piersi parada żaglowców. Wszystkie jednostki zostały wyprowadzone z portu przez meksykański trzymasztowy bark Cuauhtémoc oraz norweską trzymasztową fregatę Christian Radich. Stawkę zamykała fregata Americo Vespucci, żaglowiec szkolny należący do włoskiej Marynarki Wojennej. Tak jak w przypadku poprzedniego wyścigu startujące jednostki przywitała doskonała pogoda oraz świetne warunki do żeglowania. Wymarzona sceneria dla ostatniego, wyjątkowego etapu, którym jak doskonale wiemy był Cruise in Company.
 
   Wyjątkowy Cruise in Company

   Ten niezwykły etap jest nam dobrze znany z poprzednich edycji TTSR. W czasie jego trwania poszczególne jednostki wymieniały się członkami załóg. Dzięki temu możliwa była jeszcze lepsza integracja różnych narodowości i kultur biorących udział w regatach. Innowacją, która pojawiła się w tegorocznych TTSR był fakt, że poszczególne załogi mogły odwiedzać wiele portów w tym hiszpańskie Viveiro, Munos, Baiona czy portugalskie Setubal, Lizbonę oraz Sines. Miejscem docelowym i jednocześnie metą III etapu była hiszpańska La Coruna. Poszczególne załogi pojawiły się w porcie już   11 sierpnia. Gospodarze zaplanowali huczne obchody i 3-dniową zabawę, która miała honorować wszystkich uczestników biorących udział w regatach. Przez 38 dni cała flota przepłynęła łącznie 1900 mil morskich. W tym czasie załogi odwiedziły 4 porty w Belgii, Portugalii i Hizpanii. Wielka parada żaglowców, zorganizowana ostatniego dnia przyciągnęła wiele tysięcy fanów żeglarstwa oraz zwykłych turystów, chcących stać się częścią tego niezwykłego wydarzenia.

Antwerp - Lisbon - Cadiz - A Coruna

   Ostateczne wyniki Tall Ship Races 2016

   Czas na krótkie podsumowanie a tym samym przedstawienie wyników TTSR 2016. Warto zwrócić uwagę na bardzo udany występ polskich jednostek w tym przede wszystkim Fryderyka Chopina, który zajął 2 miejsce w klasie A.
Poniżej pełne wyniki regat (Race 1 + Race 2):

  Klasa A Klasa B Klasa C Klasa D
1    Statsraad Lehmkuhl    Jolie Brise    St Iv Politechnika
2 Fryderyk Chopin    Rupel Spaniel Bies 
3 Christian Radich      Challenge Wales     
4 Simon Bolivar      


   Z pewnym rozrzewnieniem pożegnaliśmy The Tall Ship Races 2016. Te kilka tygodni wspólnej żeglugi zbliżyło, ale i zahartowało wielu młodych adeptów. Wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że koniec tegorocznych regat to także początek przygotowań i wielkiego oczekiwania na The Tall Ship Races 2017, których gospodarzem będzie Szczecin!