To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

The Tall Ships Races 2015

 

   Już od wielu miesięcy zarówno zawodowi żeglarze jak i pasjonaci-amatorzy rezerwowali sobie czas między 2 lipca a 4 sierpnia. I wreszcie nadszedł długo oczekiwany moment, a więc początek regat The Tall Ship Races 2015. W tym roku zaszczyt rozpoczęcia wielkiego wyścigu przypadł irlandzkiemu Belfastowi. To właśnie tutaj między 2 a 5 lipca trwało wielkie, żeglarskie święto, które jednocześnie stało się preludium do zażartej, acz przyjacielskiej walki między załogami poszczególnych jednostek.

The Tall Ships Races 2015

   Lidl Belfast Titanic Maritime Festival


   Rozpoczęcie The Tall Ship Races 2015 stało się bardzo ważną częścią Lidl Belfast Titanic Maritime Festival. Jak podają organizatorzy w kilkudniowej imprezie wzięło udział blisko 500 tysięcy osób. Początek regat wzbudził ogromne zainteresowanie zarówno wśród mieszkańców Belfastu jak i turystów przybyłych z różnych zakątków świata. Festiwal stał się okazją do podziwiania majestatycznych jednostek oraz wspólnych zabaw podczas koncertów, występów teatrów ulicznych i imprez towarzyszących. Na starcie wyścigu pojawiły się statki z tak odległych zakątków jak Brazylia czy Ekwador. Warto podkreślić, że Belfast już po raz trzeci gości uczestników TTSR. Pierwsza impreza pod szyldem Tall Ship Races odbyła się w 1991 roku. Kolejny raz irlandzkie miasto gościło żeglarzy w 2009 roku. O profesjonalizmie i poważnym podejściu do organizacji regat niech świadczy fakt, że w związku z tym wydarzeniem powołana została komórka o nazwie Belfast Tall Ships 2015 ltd. Miała ona czuwać nad odpowiednim przygotowaniem i sprawnym przebiegiem imprezy.


   Do startu gotowi...


   Tuż po uroczystym rozpoczęciu regat wszystkie jednostki przystąpiły do pierwszego etapu, który zakończy się 15 lipca w norweskim Alesund. Załogi czeka ciężka przeprawa przez pełne wyzwań wody Morza Północnego. Wszyscy zawodnicy powinni być przygotowani na konieczność podejmowania szybkich, i przede wszystkim trafnych, decyzji taktycznych. Na trasie pierwszego etapu znajdują się cztery „waypointy”. Najkrótsza trasa przebiega przez kanał The Minch. Wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że wcale nie musi być ona najłatwiejsza. Dlatego poszczególne jednostki mogą zdecydować o przyjęciu innej strategii i wybrać nieco dłuższą, ale bardziej bezpieczną trasę. Do wyboru jest między innymi kierunek wschodni, biegnący między Orkadami i Szetlandami, jak również szlak północny, na zachód od Wysp Szetlandzkich.


   Galeria Sław


   Jak co roku na starcie The Tall Ship Races stanęła cała plejada potężnych, pięknych, ale i posiadających bogatą historię jednostek. Pełną listę załóg, które biorą udział w pierwszym etapie przedstawimy już za chwilę. Wcześniej jednak warto przyjrzeć się bliżej dwóm jednostkom. Chodzi mianowicie o australijską Young Endeavour oraz indyjską Tarangini. Włączą się do walki w trzecim etapie imprezy.


   Young Endeavour została zbudowana w 1987 roku. Warto podkreślić, że była ona darem Wielkiej Brytanii dla rządu Australii. W chwili obecnej brygantyna należy do Royal Australian Navy. Uroczyste przekazanie statku miało miejsce dokładnie 25 stycznia 1988 roku. Odbyło się ono w obecności Księcia i Księżnej Walii. Young Endeavour miała służyć australijskiej młodzieży i pomóc w rozwoju tamtejszego żeglarstwa. W chwili obecnej żaglowiec uczestniczy regularnie w najważniejszych wydarzeniach odbywających się zarówno w Australii jak i na całym świecie.


   Indyjska jednostka o nazwie Trangini zwodowano w 1997 roku. Żaglowiec ma charakter szkoleniowy. Jest potężnym barkiem wybudowanym w stoczni Goa Limited. Trangini jest pierwszą jednostką indyjską biorąca udział w europejskich regatach żaglowców. W latach 2003-2004 żaglowiec wyruszył w, zakończoną powodzeniem, wyprawę dookoła świata. W czasie jej trwania załoga odwiedziła 37 portów w 18 krajach. Przepłynięcie ponad 35 tysięcy mil morskich trwało 15 miesięcy.
Chcąc wymienić jednostki biorące udział w pierwszym etapie warto najpierw skupić się na polskich załogach. W klasie A mamy godną reprezentację, którą stanowi Fryderyk Chopin oraz ORP Iskra. Niestety klasa B nie ma żadnego polskiego przedstawiciela w pierwszym wyścigu. Pełna specyfikacja załóg, z podziałem na klasy, znajduje się poniżej:

   Uczestnicy I-go etapu The Tall Ship Races 2015:

Klasa A

    Christian Radich, Sorlandet oraz Statsraad Lehmkuhl -  reprezentujące Norwegię,
    Eendracht, Europa, Gulden Leeuw, Morgenster - reprezentujące Holandię,
    niemiecka jednostka Aleksander Von Humboldt II,
    Cisne Branco z Brazylii,
    ekwadorska Guayas,
    czeska La Grace,
    Lord Nelson z Wielkiej Brytanii,
    portugalska Santa Maria Manuela.

Klasa B

    Belle Poule z Francji,
    holenderska Tecla oraz De Gallant,
    Jolie Brise, Leader oraz Maybe z Wielkiej Brytanii,
    norweski Wyvern i Wyvern Av Aalesund,
    Rupel z Belgii.

Aleksander Von Humboldt II

Aleksander Von Humboldt II   Zażarta walka pomiędzy poszczególnymi jednostkami będzie zapewne trwała nie tylko do końca pierwszego etapu, ale do ostatniego dnia regat. Zachęcamy zatem do śledzenia kolejnych wpisów, w których będziemy relacjonować przebieg wyścigu, ale także skupimy się na kolejnych miastach-gospodarzach The Tall Ship Races 2015. Już w najbliższej relacji „na tapecie” znajdzie się norweskie Alesund, które w dniach 15-18 lipca będzie gościć konkurujące ze sobą jednostki.