To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

Cruise in Company z Fredrikstadt do Bergen

 

   Cruise in Company to etap, który jest nam bardzo dobrze znany z poprzednich edycji TTSR. W tej chwili stał się on obowiązkowym punktem programu, na który czekają z niecierpliwością wszyscy, a najbardziej młodzi, żeglarze. Przypomnijmy tylko, że ideą etapu jest wymiana poszczególnymi uczestnikami tak aby każda z załóg składała się przynajmniej w 50% z osób w wieku 16-25 lat. Tak też było w tym roku.

   Tegoroczny etap Cruise in Company wystartował 16 lipca a jego trasa przebiegała od portu Fredrikstadt aż do norweskiego Bergen. Trasa całego etapu, jak można łatwo zauważyć zerkając na mapę, oparła się o porty południowego wybrzeża Norwegii i przebiegała przez Kragerø, Arendal, Kristiansand, Skudeneshavn, Leirvik, Bekkjarvik oraz Strusshamn. Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji etap Cruise in Company miał charakter czysto towarzyski. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na fakt, że młodzi adepci sztuki żeglarstwa mieli niepowtarzalną okazję na integrację z załogami z innych krajów. Możliwość nauki, poznania nieco innej kultury oraz wymiany doświadczeń stanowią o wiele większą wartość niż zwycięstwo w danym etapie.

 

Cruise in Company 2014
   Metą etapu Cruise in Company stało się norweskie Bergen. I to właśnie tutaj 23 lipca rozpoczęły się uroczystości trwające do 27 lipca. Tematem przewodnim imprez zaplanowanych w Bergen jest rocznica norweskiej konstytucji oraz setne urodziny norweskiej jednostki „Statsraad Lehmkuhl”. Pierwsze jednostki pojawiły się na mecie etapu 23 lipca. Dzień później miało miejsce uroczyste zawinięcie do portu wspomnianej „Statsraad Lehmkuhl” w asyście jednostek „Christian Radich” oraz „Sørlandet”. Właśnie w czwartek, 24 lipca, odbyło się oficjalne otwarcie imprezy a już dzień później widzowie mogli zachwycać się paradą wszystkich załóg, która okraszona została śpiewami oraz uroczystym wręczeniem nagród. Kolejny dzień przepełniony był różnego rodzaju imprezami i koncertami. Widzowie mogli odwiedzić m.in. wioskę marynarską. Oczywiście nie mogło zabraknąć także żywiołowych koncertów. Punktem kulminacyjnym programu był występ zespołu „Enslaved” z gościnnym udziałem Ole Hamre oraz wyjątkowy pokaz sztucznych ogni na zakończenie pełnego emocji i zabawy dnia.
   W niedzielę 27 lipca między godziną 18.40 - 20.40 odbyła się uroczysta „Parada pod żaglami” zorganizowana na torze wodnym Kystvaktfartøyet – Kvarven. Paradę prowadził norweski „Statsraad Lehmkuhl”, który w tym roku obchodzi swoje setne urodziny. Warto poświęcić kilka słów tej jednostce.
„Statsraad Lehmkuhl” to trzymasztowy bark, który w chwili obecnie pełni funkcje jednostki szkoleniowej w Norweskiej Królewskiej Marynarce Wojennej. Macierzystym portem żaglowca jest norweskie Bergen. Jednostka została zbudowana w 1914 roku jako statek handlowy o nazwie „Grossherzog Friedrich August”. Po zakończeniu I Wojny Światowej bark trafił w ręce Anglii. W roku 1921 ostał zakupiony przez ówczesnego ministra Kristoffera Lehmkuhla. Obecna nazwa jednostki, po przetłumaczeniu, oznacza właśnie „minister Lehmkuhl”. Obecnie żaglowiec pływa pod „banderą” Fundacji Staatsraad Lehmkuhl.
   W poniedziałek 28 lipca o godzinie 12 jednostki uczestniczące w The Tall Ships Races 2014 wystartowały do ostatniego II etapu regat, który biegnie z Bergen do Esbjerga. Wracamy zatem do ostrej, ale bardzo uczciwej, rywalizacji wszystkich jednostek. Z pewnością nie obejdzie się bez wielkich emocji a my z  niecierpliwością będziemy oczekiwać na oficjalne wyniki drugiego etapu TTSR 2014.