To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

The Tall Ships Races 2014

 

   Ten rok minął szybciej niż mogło nam się wydawać. Wspomnienia z zeszłorocznej imprezy są jeszcze żywe a tu nagle nadszedł czas ostatnich przygotowań do The Tall Ship Races 2014!
Jak podają organizatorzy tegoroczna impreza ma przyciągnąć nawet jednostek z całego świata. To z pewnością przełoży się także na liczbę uczestników. Tysiące młodych ludzi i ponad 30 narodowości, które łączy jedno – wielka pasja żeglarska.

   Start regat planowany jest na 6 lipca. Portem, z którego wyruszą wszystkie jednostki będzie holenderski Harlingen. Pierwszym punktem docelowym dla wszystkich będzie norweski Fredrikstadt. Warto dodać, że Harlingen będzie debiutować w cyklu TTSR co tylko podnosi rangę oficjalnego rozpoczęcia imprezy. Od 3 lipca aż do startu zaplanowano festiwal żeglarski dla wszystkich uczestników zlotu a więc zarówno żeglarzy jak i mieszkańców oraz turystów. Norweski Fredrikstadt będzie gościł uczestników w dniach 12-15 lipca. Dokładnie 15 lipca rozpocznie się doskonale znany wszystkim etap Cruise In Company. Wszystkie jednostki obiorą kurs na norweskie Bergen.

Holenderski szkuner Gulden Leeuw
   Udział Polaków w regatach może mieć naprawdę imponujący wymiar. Olbrzymim zainteresowaniem cieszyła się rekrutacja miasta Szczecina zakończona 2 czerwca. Liczna reprezentacja będzie miała okazję wyruszyć w rejs na pokładzie znanego wszystkim żaglowca „Fryderyk Chopin” i dwóch mniejszych jednostkach - s/y „Urtica” i s/y „Zryw”.
Na uczestnictwo jakich, obok „ Fryderyka Chopina”, jednostek możemy liczyć?
W klasie A, do której zaliczamy żaglowce pełnorejowe o długości (LOA) ponad 40 m, zarejestrowana została, obok „Fryderyka Chopina”, „Iskra” ORP i bliźniacza jednostka gdyńska „Pogoria” oraz brygantyna „Kapitan Głowacki”.
Klasa B to żaglowce o tradycyjnym ożaglowaniu poniżej 40 m. długości. W tej klasie możemy być pewni występu 3-masztowego szkunera gaflowego „Kapitana Borchardta” i szczecińskiego kecza gaflowego - oldtimera „Oleandera”.
W klasie C (nowoczesne jachty poniżej 40 m długości i żeglujące bez spinakera) pojawią się: „Farurej”, „Kika”, „Polonez”, „Roztocze”, „Rzeszowiak”, „Sharki” i „Wilhelmstadt”.
I wreszcie klasa D (nowoczesne jachty poniżej 40 m długości i żeglujące ze spinakerem), w której będziemy mieli okazję podziwiać jachty: „Komandor II”, „Politechnika”, „Urtica” i „Zryw”.
   Wiele osób liczyło na uczestnictwo „ Daru Młodzieży ”. Jednostka jednak nie weźmie udziału w tegorocznych regatach.
Z pewnością The Tall Ship Races 2014 okaże się, po raz kolejny, ogromnym sukcesem. Nikt, kto jest miłośnikiem żeglarstwa nie wątpi w taki scenariusz. Niemniej jednak w trakcie regat z pewnością będziemy świadkami wielu niespodzianek i niesamowitych chwil. I to właśnie jest piękno legendarnego cyklu TTSR!