To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

The Tall Ships Races 2013 - Race 2

 

  Zakończenie drugiego etapu regat The Tall Ship Races 2013, który wiódł z portu w Rydze do Szczecina było jak zwykle niezwykle emocjonujące. Prawdą jest, że całe regaty przebiegają w przyjaznej atmosferze jednakże nikt nie zapomina także o rywalizacji, która tak naprawdę jest solą tego wyścigu. Piękne parady, prezentacje i gorące dyskusje to ważna część zawodów. Ale prawdziwe emocje wyzwala właśnie rywalizacja. A ta na trasie drugiego etapu była wyjątkowo zażarta. Jego wyniki, po uwzględnieniu przelicznika STI, przedstawiają się następująco.

   W klasie A zwycięzcą okazała się norweska jednostka „Statsraad Lehmkuhl”. Kolejne miejsce zajęła szwedzka jednostka „The Kronor af Stockholm”. Na trzecim miejscu uplasowała się polska jednostka „Fryderyk Chopin” co powinno cieszyć nas w sposób szczególny. Czwarte miejsce zajęła rosyjska „Kruzenshtern”. Pierwszą piątkę zamknęła norweska jednostka „Christian Radich”.
Jeżeli chodzi o klasę B to tutaj pierwsze miejsce również należy do Norwegii i jednostki o nazwie „Liv”. Drugie miejsce zajęła belgijska „Helena” a trzecie przypadło brytyjskiej jednostce „Maybe”. Na czwartym miejscu znalazła się belgijska „Rupel”. Piąte miejsce zdobyła brytyjska „Morning Star of Revelation”.
W klasie C na pierwszym miejscu znalazł się „Admirał Dickman”. To kolejny wielki sukces polskiej jednostki ale o tym za chwilę. Pozostałe miejsca na podium zajęły również polskie jednostki – „Sharki” oraz „Dar Szczecina”. Polskie jednostki bez dwóch zdań zdominowały klasę C. Czwarte miejsce zajęła łotewska jednostka „Spaniel” a na piątym miejscu znalazła się jednostka „Filou” z Niemiec”.
I wreszcie klasa D. Pierwsze miejsce to rosyjska „Akela”. Drugie miejsce zdobyła belgijska „Tomidi”. Trzecie miejsce na podium zajęła litewska jednostka „Lietuva”. Czwarte i piąte miejsce to odpowiednio – łotewska „Galaxy” oraz brytyjska „Gigi”.

 

The Tall Ships Races 2013 - Race 2


   Podsumowując krótko wyniki na uwagę zasługuje przede wszystkim zwycięstwo jednostki „Admirał Dickman” w klasie C. Warto podkreślić, że jednostka oficjalnie reprezentuje Akademię Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. Kapitanem jednostki jest mł. chor. sztab. mar. Ireneusz Kamiński. Funkcję drugiego oficera pełni mł. chor. mar. Tomasz Głowacki. W skład załogi wchodzi jeszcze trójka podchorążych 5 roku oraz trójka studentów cywilnych. Dla wszystkich członków załogi jak i dla całej uczelni wygrana drugiego etapu regat to z pewnością ogromny sukces.
Co prawda czeka nas jeszcze huczne zakończenie imprezy oraz mnóstwo wybornej zabawy w Szczecinie to jednak warto podsumować tegoroczne regaty pod kątem wyników. Znana jest już klasyfikacja generalna regat The Tall Ship Races 2013. W klasie A zwyciężył norweski „Statsraad Lehmkuhl”. Klasa B to wygrana jednostki „Maybe” z Wielkiej Brytanii. Klasa C to zwycięstwo „Daru Szczecina”. I jest to z cała pewnością ogromny powód do zadowolenia oraz dumy dla wszystkich pasjonatów żeglarstwa z Polski. Jednocześnie ta wygrana sprawi, że obchody zakończenia regat w Szczecinie będę szczególnie radosne. Klasa D to wygrana rosyjskiej „Akeli”.
Warto wspomnieć jeszcze o nagrodach specjalnych jakie zostały przyznane w tym roku.

Poszczególne nagrody zdobyły/zdobyli:
Friendship Trophy – „Shabab Oman” z Omanu
Torbay Cup czyli nagroda dla żeglarza za wybitne osiągnięcia – Yujun Xu, Chiny z holenderskiego szkunera gaflowego „Gulden Leeuw”
Youngest Crew czyli najmłodsza załoga – „Utrica”, Polska
Communications Prize (za komunikację radiową) – „Fryderyk Chopin”, Polska
Skoro znamy już wszystkie wyniki to czas najwyższy chyba zakończyć regaty? I tak i nie. Z pewnością zakończenie zbliża się nieuchronnie ale czeka nas jeszcze kilka dni fantastycznej zabawy oraz fety w Szczecinie. Gospodarze z pewnością postarają się aby pożegnanie zapadło w pamięci wszystkich żeglarzy oraz widzów na długi czas...