To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

Finałowe odliczanie w Rydze

 

   Przedostatnim portem na trasie tegorocznych The Tall Ship Races jest Ryga. To z tego portu 28 lipca jednostki wyruszą na trasę ostatniego etapu. Finał regat odbędzie się w Szczecinie.
Warto słów kilka poświęcić właśnie Rydze gdyż jest to miasto z wielkimi tradycjami. Powstało blisko 800 lat temu i to głównie ze względu na dogodne warunki do założenia tam portu. Doskonała lokalizacja stała się tak naprawdę dźwignią rozwoju tego miasta. Dla portu takiego jak Ryga czynne uczestnictwo w The Tall Ship Races to ogromne wyróżnienie.

   Nikt jednak nie ma wątpliwości, że właśnie to miasto zasługuje na tego typu wyróżnienie. Dlatego też aż przez 4 dni załogi wszystkich jednostek przebywały w Rydze aby rozmawiać, bawić się, kontemplować i chłonąć tą niezwykła atmosferę. Nie ulega wątpliwości, że w całe wydarzenie bardzo mocno zaangażowali się także mieszkańcy. Między 25 a 28 lipca mieszkańcy Rygi nie mówili o niczym innym jak tylko o The Tall Ship Races. To były 4 dni pełne atrakcji. Zaczęło się oczywiście od Parady Żaglowców. Każdy kto choć raz widział jak potężne jednostki dostojnie wpływają do portu nie zapomni tego widoku do końca życia. I jednocześnie będzie pamiętał uczucie jakie temu towarzyszy. Gęsia skórka, przejęcie ale z drugiej strony wielka duma. „To dzieje się tutaj – w Rydze, w moim mieście!” – to myśli większości mieszkańców tego portu.
Oprócz parady na wszystkie załogi oraz mieszkańców Rygi czekało oczywiście sporo niespodzianek. Liczne zabawy, konkursy, koncerty a przede wszystkim wiele interesujących i zapierających dech w piersiach dyskusji. W takiej atmosferze czas minął w tempie wręcz ekspresowym.

 

Finałowe odliczanie w Rydze


   Czas rozpoczęcia finałowego, drugiego etapu TTSR 2013 zbliża się nieuchronnie. A będzie to etap szczególny. W głównej mierze dla polskich żeglarzy i pasjonatów żeglarstwa. W finałowym etapie, który zakończy się w Szczecinie weźmie udział kecz gaflowy STS „Generał Zaruski” – flagowa jednostka miasta Gdańska, dla której jest to debiut w tak wyśmienitym „żeglarskim towarzystwie”.
Na tym etapie regat z Rygi do Szczecina, na pokładzie żaglowca, załogę stanowią młodzi, biorący udział w unijnym projekcie MAST adepci żeglarstwa.
Dla młodych żeglarzy z Polski, Litwy, Szwecji, Danii oraz Niemiec jest to niepowtarzalna okazja posmakowania atmosfery tego wielkiego wydarzenia, jakim jest niewątpliwie The Tall Ship Races. Dodatkowo jest to też wyśmienita okazja aby zaprezentować całej „żeglarskiej Europie” nasz piękny gdański, odrestaurowany żaglowiec.
   A co słychać w Szczecinie? Miasto pełną parą przygotowuje się do wielkiego finału. Organizatorzy chcą aby to było prawdziwe święto i wydarzenie, które na długie lata pozostanie w pamięci zarówno uczestników jak i widzów. U stóp Wałów Chrobrego stoi już potężna scena z oświetleniem, na której wystąpią gwiazdy regat. Orkiestra Symfoniczna, Gala Eska Music Awards oraz koncert z okazji 20-lecia zespołu HEY to część muzyczna finału. Liczba atrakcji jest naprawdę imponująca.
Z pewnością będzie to godna oprawa wielkiego finału The Tall Ship Races 2013!