To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

TTSR 2013 - Cruise In Company

 

   Krótki odpoczynek czekał na uczestników The Tall Ship Races 2013 w drugim porcie regat a mianowicie w Helsinkach. Nie da się ukryć, że miasto dosyć mocno zaangażowało się w przygotowania do tego wydarzenia. Najlepszym tego dowodem będzie fakt, że burmistrz Helsinek zwrócił się o pomoc do marynarki wojennej tego państwa. Parada Żaglowców zyskała dzięki temu niepowtarzalną oprawę. Ale jeszcze większe wrażenie robił tłum ludzi podziwiający kolejne przepływające jednostki. Mocnym akcentem było z pewnością pojawienie się jednostki Kapitan Głowacki. Została ona przyjęta gromkimi brawami przez całą widownię.

   Czas jednak wrócić do zawodów i tym samym do kolejnego etapu regat. Przyszedł czas na tak bardzo lubianą „Cruise In Company”. Jest to etap przyjaźni, którego zasady są nieco inne niż w pozostałej części regat. Podczas tego etapu istnieje możliwość wymiany między załogami.
Zasada w tym przypadku jest taka, że załoga każdego statku musi składać się w minimum 50% z osób w przedziale wiekowym 16-25 lat. Etap ten prowadzi wszystkie załogi z Helsinek aż do Rygi. Przewidywany czas zakończenia tej części regat to 25 lipca. Do tego czasu wszystkie załogi powinny znaleźć się w Rydze. W trakcie trwania tej części zawodów załogi nie walczą o punkty i zwycięstwo. Jest to etap przyjaźni, którego nadrzędnym celem jest ułatwienie integracji między załogami różnych jednostek. Najczęściej są to osoby pochodzące z różnych krajów więc tym bardziej tego typu integracja może być przydatna.

 

TTSR 2013 - Cruise In Company


   „Etap Przyjaźni” to czas na rozmowy, poznawanie nowych ludzi i kultur w jakich żyją na co dzień. To etap nieco bardziej luźny od pozostałych ale niosący ze sobą ogromne wartości dydaktyczne. Dzielenie się doświadczeniami, długie i burzliwe dyskusje a także spora dawka dobrego humoru – w ten właśnie sposób można z pewnością określić etap „Cruise in Company”. Z całą pewnością również ta lekcja okaże się dla młodych adeptów sztuki żeglarskiej nie lada gratką.