To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

The Tall Ships Races 2013 - Race 1

 

  Ten rok minął nadspodziewanie szybko. Jeszcze nie opadły emocje po The Tall Ship Races 2012 a już rozpoczęła się edycja sygnowana numerem 2013. Miejmy nadzieję, że rok 2013 będzie równie udany jak edycja 2012.
Pierwszym miastem, które powitało poszczególne jednostki biorące udział w regatach było duńskie Aarhus.

   Miasto po raz pierwszy gościło uczestników regat w 2007 roku. Wtedy cała impreza została bardzo pozytywnie przyjęta. Tradycje żeglarskie Aarhus sięgają blisko 1200 lat wstecz kiedy to przybyli do miasteczka pierwsi osadnicy – Wikingowie. Nie dziwi zatem gorące przyjęcie uczestników TTSR 2013.
Wspólna fiesta to najlepsze określenie dla wyśmienitej zabawy jaka czekała na biorących udział w regatach żeglarzy.
Dni 4-7 lipca zapewne na długo zapiszą się w naszej pamięci. Jeszcze większe piętno odcisnęła jednak tragedia do jakiej doszło 11 lipca na południe od wyspy Gotland.  Z nieustalonych jeszcze przyczyn norweski żaglowiec „Wyvern” zaczął w szybkim tempie nabierać wody. Na pomoc jednostce ruszył holenderski żaglowiec „Wylde Swan”.
Dosyć szybko udało się ewakuować cała załogę „Wyvern” jednakże tragicznie zakończyła się próba ratowania żaglowca. Trzech członków załogi „Wylde Swan” próbowało z pomocą specjalnych pomp opanować sytuację jednakże w pewnym momencie żaglowiec zaczął gwałtownie i szybko tonąć. Niestety jeden z żeglarzy nie zdołał na czas opuścić tonącej jednostki.
To niezwykle przygnębiające wydarzenie odcisnęło się na wszystkich uczestnikach regat. Z pewnością bardzo mocno wpłynęło na niezwykle pozytywną i radosną atmosferę regat. Niestety tego typu sytuacje będą zdarzać się zawsze. Czasami miłość do żeglarstwa i żaglowców karze zapłacić nam najwyższą cenę.
Tymczasem szóstego dnia wyścigu jednostki zaczęły pojawiać się w Helsinkach. Głównie były to jednostki klasy C i D. Na chwilę obecną na mecie etapu jako pierwsza w klasie C zameldowała się jednostka „Nowe Warpno Sharki”.

 

The Tall Ships Races 2013 - Race 1


   Na ostateczne wyniki trzeba jednak jeszcze poczekać.
Nerwowe trzymanie kciuków opłaciło się! Jednostka „Nowe Warpno Sharki” utrzymała pierwsze miejsce w klasie C na mecie I etapu. Radość w Helsinkach nie miała granic kiedy podane zostały wyniki. Są one co prawda jeszcze nieoficjalne ale wszyscy wierzymy, że w tym przypadku nie będzie już żadnych przetasowań.
I tak klasa A to jak na razie dominacja jednostek z Norwegii. Pierwsze miejsce zajęła „Statsraad Lehmkuhl”  a trzecie” Christian Radich”. Na drugiej pozycji uplasowała się szwedzka załoga „Tre Kronor af Stockholm”.
Jeżeli chodzi o klasę B to w tym przypadku pierwsze dwa miejsca zajęły jednostki z Wielkiej Brytanii. Odpowiednio „Morning Star of Revelation” oraz „Maybe”. Na trzecim miejscu zameldował się belgijski „Rupel”.
W klasie C, jak już wcześniej wspomnieliśmy, zwyciężyła jednostka „Nowe Warpno Sharki”. Na drugim miejscu zameldowała się jednostka „Ebb Tide” z Holandii a na trzecim estońska „St Iv”.
Jeśli chodzi o klasę D to zwyciężyła rosyjska „Akela” przed belgijską „Tomidi” oraz fińska „Theią”.
Emocjonujący pierwszy etap daje nam nadzieję, że tegoroczne The Tall Ship Races przejdą do historii jako niezwykle emocjonujące.