To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

The Tall Ships Races 2012

 

   Jedne z największych i najbardziej znanych regat czyli The Tall Ships Races 2012 rozpoczęły się! Na to czekało wielu amatorów i fanatyków żeglarstwa. Prawdziwe święto tej dyscypliny miało swoją inaugurację w porcie Saint Malo we Francji.
Do boju ruszyły najbardziej znane i podziwiane jednostki w Europie.
Nie mogło wśród nich zabraknąć także załóg z Polski. W regatach The Tall Ships Races 2012 biorą udział jedne z najbardziej znanych jednostek czyli „Dar Szczecina” oraz „Fryderyk Chopin”.

   Mamy zatem okazję nie tylko podziwiać piękne jednostki europejskie i ich zmagania ale także dopingować rodzime żaglowce. Warto podkreślić, że jeszcze przed przybyciem do portu Saint Malo załogę tak zwanych rejsów doprowadzających stanowili uczniowie szczecińskich szkół, zwycięzcy Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej a także Szczecińskiej Szkoły Pod Żaglami.

The Tall Ships Races 2012

 

Udział w tegorocznych regatach bierze 58 jachtów i żaglowców. Na liście startowej pierwszego etapu znalazły się 44 jednostki w tym 8 z Polski.
Nasz kraj reprezentuje pięć żaglowców a więc „Fryderyk Chopin”, „Dar Młodzieży”, „Pogoria”, „Kapitan Borchardt” oraz „Zawisza Czarny”. Skład naszej reprezentacji uzupełniają trzy jachty a mianowicie „Amarant”, „Dar Szczecina” oraz „Śmiały”.
Pierwszy etap, który odbył się w dniach 5-8 lipca zakończył się zwycięstwem „Fryderyka Chopina” w Klasie A. Niewiele gorszy okazał się „Dar Młodzieży”, który również w tej klasie, zajął drugie miejsce. „Pogoria” znalazła się na 7 miejscu w klasie A ustępując znacznie dwóm pierwszym żaglowcom. W klasie B zwyciężyła załoga „Jolie Brise”. W klasie C znów odnajdujemy akcent polski w postaci zwycięstwa „Daru Szczecina”. Klasa D to zwycięstwo „Miles To Go”. Pierwszy etap okazał się niezwykle zacięty i widowiskowy a to dobrze wróży przed kolejnymi. Drugi etap startuje z Lizbony 19 lipca.