To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

Generał gotowy do startu w TTSR

 

   Setki żaglowców i jachtów z różnych zakątków świata i tysiące młodych żeglarzy weźmie udział w The Tall Ships' Races 2017, których portem finałowym będzie w tym roku Szczecin. TTSR to jedyna w swoim rodzaju, organizowana dla młodych adeptów żeglarstwa impreza na tak potężną skalę. W tym roku jednostka flagowa miasta gdańska STS „Generał Zaruski”, po raz drugi będzie uczestniczyła w tych prestiżowych regatach.
Gdzie najlepiej nauczyć się żeglarskiego fachu? Oczywiście, na morzu. Z takiego założenia wyszli inicjatorzy projektu „Gdańsk ratuje żaglowiec”, którzy dawno zapomnianą i popadającą w ruinę jednostkę „Generał Zaruski” postanowili odbudować, wyremontować i wykorzystać do szkolenia młodego pokolenia żeglarzy. Od kilku lat, jednostka z powodzeniem realizuje te założenia, organizując rejsy dla młodzieży, uczestnicząc w regatach i promując żeglarstwo na morzach i oceanach. W tym roku młodzi żeglarze na „Generale Zaruskim” staną przed prawdziwym wyzwaniem: The Tall Ships' Races 2017.

Generał Zaruski cumujący na Motławie w Gdańsku.

Być częścią historii

 

   Ten „Gość” był w Gdańsku szczególnie mocno wyczekiwany. Już sama wiadomość o tym, że miasto zdecydowało się kupić wrak żaglowca STS „Generał Zaruski” zelektryzowało cały światek żeglarski. To wydarzenie bez precedensu, a jednocześnie wielki prestiż dla miasta. Nie można także zapomnieć o prawdziwej i szczerej radości braci żeglarskiej. Począwszy od starych wilków morskich aż po młodych adeptów sztuki żeglarskiej każdy zdawał sobie sprawę, że jest świadkiem chwili doniosłej i wiele znaczącej.

Kecz gaflowy Generał Zaruski