To follow the dream, and again to follow the dream – and so – always – usque ad finem...

Ostatni dzień TTSR 2013

 

  Jak mawia znane wszystkim powiedzenie: „Wszystko co dobre szybko się kończy”. I tą właśnie maksymę może zastosować w odniesieniu do tegorocznych regat The Tall Ship Races 2013. Dla wszystkich uczestników jak i bacznych obserwatorów te poszczególne dni mijały bardzo szybko. Chyba nawet za szybko. Rywalizacja, zabawa, odpoczynek i pogłębianie relacji międzyludzkich. Wszystkie te elementy tworzą niepowtarzalną atmosferę, która jest cechą charakterystyczną regat TTSR. Największym wydarzeniem dla wszystkich pasjonatów żeglarstwa z Polski były bez wątpienia dwa wydarzenia.

The Tall Ships Races 2013 - Race 2

 

  Zakończenie drugiego etapu regat The Tall Ship Races 2013, który wiódł z portu w Rydze do Szczecina było jak zwykle niezwykle emocjonujące. Prawdą jest, że całe regaty przebiegają w przyjaznej atmosferze jednakże nikt nie zapomina także o rywalizacji, która tak naprawdę jest solą tego wyścigu. Piękne parady, prezentacje i gorące dyskusje to ważna część zawodów. Ale prawdziwe emocje wyzwala właśnie rywalizacja. A ta na trasie drugiego etapu była wyjątkowo zażarta. Jego wyniki, po uwzględnieniu przelicznika STI, przedstawiają się następująco.

Finałowe odliczanie w Rydze

 

   Przedostatnim portem na trasie tegorocznych The Tall Ship Races jest Ryga. To z tego portu 28 lipca jednostki wyruszą na trasę ostatniego etapu. Finał regat odbędzie się w Szczecinie.
Warto słów kilka poświęcić właśnie Rydze gdyż jest to miasto z wielkimi tradycjami. Powstało blisko 800 lat temu i to głównie ze względu na dogodne warunki do założenia tam portu. Doskonała lokalizacja stała się tak naprawdę dźwignią rozwoju tego miasta. Dla portu takiego jak Ryga czynne uczestnictwo w The Tall Ship Races to ogromne wyróżnienie.

TTSR 2013 - Cruise In Company

 

   Krótki odpoczynek czekał na uczestników The Tall Ship Races 2013 w drugim porcie regat a mianowicie w Helsinkach. Nie da się ukryć, że miasto dosyć mocno zaangażowało się w przygotowania do tego wydarzenia. Najlepszym tego dowodem będzie fakt, że burmistrz Helsinek zwrócił się o pomoc do marynarki wojennej tego państwa. Parada Żaglowców zyskała dzięki temu niepowtarzalną oprawę. Ale jeszcze większe wrażenie robił tłum ludzi podziwiający kolejne przepływające jednostki. Mocnym akcentem było z pewnością pojawienie się jednostki Kapitan Głowacki. Została ona przyjęta gromkimi brawami przez całą widownię.

The Tall Ships Races 2013 - Race 1

 

  Ten rok minął nadspodziewanie szybko. Jeszcze nie opadły emocje po The Tall Ship Races 2012 a już rozpoczęła się edycja sygnowana numerem 2013. Miejmy nadzieję, że rok 2013 będzie równie udany jak edycja 2012.
Pierwszym miastem, które powitało poszczególne jednostki biorące udział w regatach było duńskie Aarhus.

The Tall Ships Races 2013

 

   Chociaż całkiem niedawno zaczął się 2013 rok to władze Szczecina już intensywnie myślą o jego połowie a dokładnie o dniach 3-6 sierpnia, kiedy to do miasta zawita finał regat The Tall Ships Races 2013. Ta impreza z roku na rok zdobywa sobie coraz większa popularność. Zarówno mieszkańcy jak i turyści tłumnie przybywają do Szczecina i biorą udział w wyśmienitej zabawie jaka towarzyszy regatom.